Հայաստանին առնչվող հարցերում հայ օլիգարխն աջակցել է Օկամպոյին. Ալիև
Բաքվի և Եվրոպական հանձնաժողովի հարաբերությունները սկսել են բարելավվել եվրոպական դիվանագիտության ղեկավարի պաշտոնից Ժոզեպ Բորելի հեռանալուց հետո։ Այս մասին, Շուշիում ընթացող «Մեդիայի առաքելությունը խաղաղության խթանման գործում. ճշմարտության վերականգնում և վստահության վերածնունդ» խորագրով Շուշիի IV գլոբալ մեդիա ֆորումի բացման արարողության ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ Բորելի պաշտոնավարման ընթացքում Ադրբեջանի և Եվրահանձնաժողովի հարաբերությունները խորը ճգնաժամ էին ապրում։
«Այն ժամանակահատվածում, երբ եվրոպական դիվանագիտության ղեկին պարոն Բորելն էր, Եվրոպական հանձնաժողովի և Ադրբեջանի հարաբերությունները գրեթե լիակատար փլուզում ապրեցին»։
Ալիևը նաև հավելել է, որ, իր կարծիքով, Ադրբեջանի դեմ գործել է երկրի նկատմամբ տրամադրված անձանց մի որոշակի խումբ։
«Որոշ կոռումպացված անձինք, մասնավորապես՝ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն, օգտվում էին ֆինանսական որոշակի աղբյուրներից։ Հայ օլիգարխն աջակցում էր նրան Հայաստանին առնչվող հարցերում։ Այս ողջ հակաադրբեջանական խումբը գործում էր Եվրոպական հանձնաժողովում։ Հուսով ենք, որ Բորելը վերջնականապես հեռացել է քաղաքականությունից։ Դրանից հետո մեր հարաբերությունները սկսեցին բարելավվել»։
Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ երկու կողմերն էլ շահագրգռված են համագործակցության զարգացմամբ և հարաբերությունների վերագործարկմամբ։
«Մենք աջակցել ենք դրան։ Այս տարվա մի քանի ամիսների ընթացքում Բրյուսելից մի շարք այցեր են եղել այստեղ։ Մարտին ժամանեց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան, այնուհետև՝ Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ տիկին Կայա Կալասը, իսկ հուլիսին՝ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։ Նրանց հրապարակային հայտարարություններից և իմ ելույթներից կարող եք տեսնել, որ երկու կողմերն էլ գոհ են համագործակցության մակարդակից։ Ինչ վերաբերում է գործընկերության ոլորտներին, ապա դրանք կարևոր են։ Խոսքը միայն մեր երկկողմ հարաբերությունների մասին չէ»։

Алиев: Армянский олигарх оказывал поддержку Окампо в вопросах, связанных с Арменией
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что отношения между Баку и Европейской комиссией начали улучшаться после ухода Жозепа Борреля с поста главы европейской дипломатии. Об этом он сказал на церемонии открытия IV Шушинского глобального медиафорума «Миссия медиа в продвижении мира: восстановление правды и возрождение доверия», проходящего в Шуши.
По словам главы государства, в период работы Борреля отношения между Азербайджаном и Еврокомиссией переживали глубокий кризис.
«В период, когда у руля европейской дипломатии стоял господин Боррель, отношения между Европейской комиссией и Азербайджаном претерпели практически полный крах».
Алиев также заявил, что, по его мнению, против Азербайджана действовала группа лиц, настроенных против страны.
«Некоторые коррумпированные лица — в частности, бывший прокурор Международного уголовного суда Луис Морено Окампо — пользовались определенными финансовыми источниками. Армянский олигарх оказывал ему поддержку в вопросах, связанных с Арменией. Вся эта антиазербайджанская группа существовала в Европейской комиссии. Мы надеемся, что Боррель окончательно ушел из политики. С тех пор наши отношения начали улучшаться».
Президент Азербайджана отметил, что обе стороны заинтересованы в развитии сотрудничества и перезапуске отношений.
«Мы это поддержали. За несколько месяцев этого года состоялся ряд визитов из Брюсселя сюда. В марте приехал председатель Совета ЕС Антониу Кошта, затем вице-президент Еврокомиссии госпожа Кая Каллас, а в июле — председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен. По их публичным заявлениям и моим выступлениям вы можете видеть, что обе стороны довольны уровнем сотрудничества. Что касается сфер партнерства, то они важны. Речь идет не только о наших двусторонних отношениях».