Հայաստանի մասնակցության հեռանկարների վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի ողջամիտ ժամկետներում. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) Հայաստանի մասնակցության հետագա հեռանկարների վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի ողջամիտ ժամկետներում։ Այդ մասին РИА Новости-ին հայտնել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովը։
«Ելնում ենք նրանից, որ Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ-ին մասնակցության հեռանկարների վերաբերյալ որոշումը պետք է ընդունվի ողջամիտ ժամկետներում», — ասել է Մասադիկովը։
Ավելի վաղ ՀԱՊԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցիչ Վիկտոր Վասիլևը РИА Новости-ին հայտնել էր, որ կազմակերպության մարմիններում Հայաստանի ձայնի իրավունքից հնարավոր զրկումը կպահանջի բոլոր անդամ պետությունների համաձայնությունը։ Ըստ նրա, այս հարցը, հավանաբար, կքննարկվի երկրների ղեկավարների կողմից ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նիստում, որը կանցկացվի Մոսկվայում նոյեմբերի 11-ին։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հունիսին հայտարարել էր, որ Հայաստանի կողմից անդամավճարների չվճարման պատճառով ՀԱՊԿ-ը կքննարկի կանոնադրության այն դրույթի կիրառման հնարավորությունը, որը կարգավորում է իր պարտավորությունները չկատարող պետությունների նկատմամբ գործողությունները։
Հայաստանը փաստացի դադարեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին 2024 թվականին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դա բացատրել էր նրանով, որ Հայաստանի անվտանգության ապահովման վերաբերյալ դաշնակիցների պարտավորությունները 2021–2022 թվականներին չեն կատարվել։

Генсек ОДКБ: Решение о перспективах участия Армении должно быть принято в разумные сроки
Решение о дальнейших перспективах участия Армении в Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) должно быть принято в разумные сроки. Об этом заявил РИА Новости генеральный секретарь организации Таалатбек Масадыков.
«Исходим из того, что решение относительно перспектив участия Армении в ОДКБ должно быть принято в разумные сроки», — сказал Масадыков.
Ранее постоянный представитель России при ОДКБ Виктор Васильев сообщил РИА Новости, что возможное лишение Армении права голоса в органах организации потребует консенсуса всех государств-участников. По его словам, этот вопрос, вероятно, будет обсуждаться лидерами стран на очередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, которая пройдет в Москве 11 ноября.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров в июне заявлял, что ОДКБ из-за неуплаты Арменией членских взносов рассмотрит возможность применения положения устава, регулирующего действия в отношении государств, не выполняющих свои обязательства.
Армения фактически приостановила участие в работе ОДКБ в 2024 году. Премьер-министр Никол Пашинян объяснял это тем, что обязательства по обеспечению безопасности Армении со стороны союзников не были выполнены в 2021–2022 годах.