Հայաստանի հետ հնարավոր պատերազմի ֆոնին Պակիստանը և Թուրքիան՝ Բաքվի համար հուսալի գործընկերներ. The Business Insider
Ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ էլ արևմտյան ժողովրդավարությունները զենքի իդեալական մատակարարներ չեն, սակայն Պակիստանն ու Թուրքիան ավելի հուսալի գործընկերներ են թվում Բաքվի համար, որոնք դժվար թե խզեն գործարքները մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում առկա դժգոհության կամ Հայաստանի հետ ապագա հնարավոր պատերազմների պատճառով:
Այս մասին գրում է Business Insider-ը՝ հիշեցնելով, որ Թուրքիան զենք է տրամադրել, որը թույլ է տվել Ադրբեջանին հաղթել 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի համար պատերազմում։
Ադրբեջանը մեծ պլաններ ունի առաջիկա տասնամյակի ընթացքում արդիականացնելու իր համեստ կործանիչների պարկը։ Այնուամենայնիվ, իր ավանդական զենք մատակարարող Ռուսաստանին դիմելու փոխարեն, Բաքուն, ամենայն հավանականությամբ, կգնի առաջադեմ կործանիչներ Պակիստանից և Թուրքիայից:
Փետրվարի վերջին ադրբեջանական և պակիստանյան լրատվամիջոցներում չհաստատված տեղեկություններ հայտնվեցին, որ Ադրբեջանը Պակիստանի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 1,6 միլիարդ դոլարով JF-17C Thunder կործանիչներ գնելու վերաբերյալ։ Անցած հուլիսին Ադրբեջանը պաշտոնապես միացավ թուրքական Kaan կործանիչների ծրագրին։
2018 թվականին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ իր երկիրը 5 միլիարդ դոլար է ծախսել ռուսական ռազմական տեխնիկայի վրա։ Բայց հիմա դժվար թե Բաքուն ինքնաթիռների համար դիմի Մոսկվային, թեև մինչև վերջին տարիներն Ադրբեջանին զենքի ամենամեծ մատակարարը Ռուսաստանն էր:
Այնուամենայնիվ, իրավիճակը աստիճանաբար փոխվեց, քանի որ Ռուսաստանը սկսեց ագրեսիվ պատերազմ Ուկրաինայի դեմ և սկսեց կորցնել ազդեցությունը կովկասյան երկրների միջև Ուկրաինայում աճող դժվարությունների և պատժամիջոցների ֆոնին:
Թուրքիան օգտվեց այս իրավիճակից և սկսեց ընդլայնել ռազմական համագործակցությունը Բաքվի հետ, այդ թվում՝ զենքի վաճառքի միջոցով։ 2017 թվականին Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին վաճառքի ծավալները սկսել են աճել, մինչդեռ ռուսական զենքի արտահանումը դադարեցվել է 2019 թվականին։
Այս ֆոնին Պակիստանից JF-17-ների գնման մասին խոսակցություններն էլ ավելի են ամրապնդում Մոսկվայից աստիճանական բաժանման միտումը և կարող են նաև լինել Ուկրաինայում ռուսական ինքնաթիռների (և ընդհանրապես ռազմաօդային ուժերի) վատ աշխատանքի արդյունք:

The Business Insider: Пакистан и Турция стали для Баку надежными партнерами на фоне потенциальных войн с Арменией
Ни Россия, ни западные демократии не являются идеальными поставщиками оружия, а вот Пакистан и Турция кажутся для Баку более надежными партнерами, которые вряд ли будут разрывать сделки из-за недовольства проблемами прав человека или будущих потенциальных войн с Арменией.
Об этом пишет издание The Business Insider, напоминая, что Турция предоставила оружие, которая позволила Азербайджану победить в войне 2020 года за Нагорный Карабах.
Азербайджан имеет большие планы по обновлению своего скромного парка истребителей в течение следующего десятилетия. Однако вместо того, чтобы обратиться к России, своему традиционному поставщику оружия, Баку, скорее всего, приобретет современные истребители у Пакистана и Турции.
В конце февраля в азербайджанских и пакистанских СМИ появились неподтвержденные сообщения о том, что Азербайджан достиг соглашения с Пакистаном о покупке истребителей JF-17C Thunder за 1,6 миллиарда долларов. В июле прошлого года Азербайджан официально присоединился к турецкой программе истребителей Kaan.
В 2018 году президент Азербайджана заявил, что его страна потратила 5 миллиардов долларов на российскую военную технику. Но сейчас маловероятно, что Баку обратится к Москве за самолетами, хотя до последних лет Россия была крупнейшим поставщиком оружия в Азербайджан.
Однако ситуация постепенно изменилась, поскольку Россия начала агрессивную войну против Украины и стала терять влияние среди стран Кавказа на фоне растущих трудностей в Украине и санкций.
Турция воспользовалась этой ситуацией и начала расширять военное сотрудничество с Баку, в том числе посредством продажи оружия. Продажи Турции в Азербайджан начали расти в 2017 году, а экспорт российского оружия остановился в 2019 году.
На этом фоне слухи о покупке JF-17 у Пакистана еще больше укрепляют тенденцию постепенного отделения от Москвы и могут быть результатом также плохой работы российских самолетов (и ВВС в целом) на Украине.