Հայաստանի և Դանիայի միջև տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ
Հոկտեմբերի 11-ին Երևանում տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության և Դանիայի Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը, դանիականը՝ երկրի ԱԳՆ պետքարտուղարի տեղակալ, քաղաքական տնօրեն Քրիտինա Մարկուս Լասսենը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին հայ-դանիական երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ՝ արժևորելով երկու երկրների միջև ձևավորված քաղաքական հարաբերությունները։ Անդրադարձ կատարվեց տնտեսական կապերին՝ ուրվագծելով դրանց ամրապնդման և ընդլայնման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձան Հայաստանի և Դանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ կազմակերպվելիք միջոցառումների շրջանակին։ Խորհրդակցությունների ընթացքում մտքեր փոխանակվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային և գլոբալ օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:
Կողմերը ծանոթացան տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ միմյանց դիրքորոշումներին, անդրադարձան նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանն ու փոխադարձ աջակցությանը։ Կարևորվեց երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Այցի ընթացքում դանիական պատվիրակությանն ընդունեց ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը։ Զրույցի ընթացքում հայկական կողմը Դանիայի պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը։ Այս համատեքստում կարևորվեց Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։

Политические консультации между министерствами иностранных дел Дании и Армении
11 октября в Ереване состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Королевства Дании и Республики Армения. На консультациях армянскую делегацию возглавлял руководитель Европейского департамента МИД РА Тигран Самвелян, а датскую - политический директор МИД Дании, госсекретарь Критина Маркус Лассен.
В ходе консультаций собеседники обсудили широкий круг вопросов армяно-датской двусторонней повестки и высоко оценили политические отношения между двумя странами. Был затронут спектр экономических отношений, подчеркнута необходимость принятия мер по их укреплению и расширению.
Стороны обсудили широкий круг мероприятий, которые будут организованы по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Данией.
Собеседники также коснулись сотрудничества и взаимной поддержки в рамках международных организаций.
В ходе консультаций состоялся обмен мнениями по ряду вопросов глобальной проблематики, представляющих взаимный интерес. Стороны ознакомились с позициями друг друга по региональным вопросам.
Тигран Самвелян представил Кристине Маркус Лассен процесс реформ, проводимых правительством Армении, и сотрудничество с международными партнерами в этом направлении.
Стороны подчеркнули важность обеспечения непрерывности двусторонних политических консультаций.
В рамках визита датскую делегацию принял замминистра иностранных дел Ваге Геворгян. В ходе беседы армянская сторона представила замгоссекретаря Дании текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте была подчеркнута важность полного возобновления мирного процесса по Нагорному Карабаху под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ.