Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետները կախված է կողմերից. Զախարովա
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ժամկետները կախված է կողմերից: Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Երևանի և Բաքվի համատեղ հայտարարությունը։
«Մենք ողջունում ենք Բաքվի և Երևանի փոխադարձ համաձայնությունը հարաբերությունները կարգավորելու և խաղաղության պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ։ Մոսկվան պատրաստ է շարունակել աջակցել իր գործընկերներին հավասարակշռված համաձայնագրի մշակման հարցում: Մենք ողջունում ենք նրանց համաձայնությունը ռազմագերիներին բոլորը բոլորի դիմաց բանաձևով փոխանակելու վերաբերյալ, ինչը նպաստում է վստահության փոխադարձ ամրապնդմանը, բացում է լրացուցիչ հաշտեցման հնարավորությունները՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների պայմանավորվածություններին համապատասխան, որոնք կնքվել են 2020-2022 թվականներին»,- ասել է Զախարովան։

Сроки подписания армяно-азербайджанского договора должны определить сами стороны – МИД РФ
Сроки подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном должны определить сами стороны. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга, комментируя совместное заявление Еревана и Баку.
"Мы приветствовали обоюдное согласие Баку и Еревана нормализовать отношения, заключить мирный договор. Мы приветствовали их договоренности об обмене военнопленными по формуле всех на всех. Это способствует взаимному укреплению доверия, открывает дополнительные возможности для примирения в русле договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении, которые были заключены в 2020-2022 гг", - сказала Захарова.
В свою очередь Москва готова и далее оказывать содействие партнерам в выработке сбалансированного соглашения. Такой документ призван заложить надежный фундамент устойчивого мира и стабильности в регионе.