Հայաստանի անդամակցությունը ԲՐԻԿՍ-ին դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն երկրի տնտեսության, այլև նրա անվտանգության վրա. փորձագետ
Երևանի պետական համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնը և Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտը (Մոսկվա) Երևանում հրատարակել են «Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում և Մեծ եվրասիական գործընկերությունը» գիրքը:
Ինչպես այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց քաղաքական վերլուծաբան, Ռուսաստանյան հետազոտությունների Կենտրոնի ղեկավար Արամ Սաֆարյանը, գիրքը բացվում է ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանի և ՀԶԱՀԻ տնօրեն Վլադիսլավ Գասումյանովի ողջույնի խոսքերով: «Ընթերցողների և հեղինակային խմբին ուղերձներ են հղել նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (Նախարար), Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, պրոֆեսոր Սերգեյ Գլազևը և ԵՏՀ կոլեգիայի անդամ (Նախարար) Գոհար Բարսեղյանը: Գրքի գլխավոր խմբագիրներն են պատմաբան, պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանը և սոցիոլոգ, պրոֆեսոր Վալենտինա Կոմլևան»,- նկատեց նա:
Ըստ Սաֆարյանի՝ Հրատարակությունն առնչվում է Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման 10-ամյակին և այդ կառույցում Հայաստանի նախագահության տարվանը: Այն հրատարակության է երաշխավորվել ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի գիտական խորհրդի որոշմամբ:
«Հայաստանյան և ռուսաստանյան ճանաչված գիտնականների և փորձագետների հոդվածների այս ժողովածուն հետազոտում է եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացում Հայաստանի մասնակցության, Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների տնտեսության վրա Մեծ Եվրասիայում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացների ազդեցության հարցերը, ինչպես նաև Մեծ եվրասիական գործընկերության տեսլականը և նրանում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ներգրավման հեռանկարները»,- պարզաբանեց Սաֆարյանը:
Վերլուծաբանը նշեց, որ գիրքը նախատեսվում է անվճար տարածել կառավարման պետական մարմիններում, հասարակական շրջանակներում, առաջատար բուհերում և լրատվամիջոցներում:
Նրա խոսքով՝ գիրքը հրատարակած համագործակցող վերոհիշյալ հայկական և ռուսական գիտավերլուծական կառույցների համագործակցության արդեն ձևավորված ավանդույթների համաձայն այն միաժամանակ լույս է տեսել հայերեն և ռուսերեն լեզուներով: «Եվ այդպես կլինի հետայսու»,- հավելեց Սաֆարյանը՝ հրավիրելով հայաստանյան վերլուծաբաններին ակտիվ մասնակցություն ունենալ Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի աշխատանքներին։
Նա պարզաբանեց, որ կենտրոնը քաղաքական կառույց չէ, այլ հետազոտական մարմին, որի նպատակն է ուսումնասիրել հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը և հետագա զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև Եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացները և Հայաստանի մասնակցությունը դրանց։
Իր հերթին Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի անդամ, ԵՊՀ դոցենտ Գրիգոր Բալասանյանը նշեց, որ գիրքն արդեն իսկ մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել փորձագիտական շրջանակներում։ «Գիրքը էական ներդրում կունենա Եվրասիական ինտեգրման և դրան Հայաստանի մասնակցության ուսումնասիրության գործընթացում», - նշեց Բալասանյանը: Նա նաև ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության անցած 10 տարիները ցույց տվեցին, թե որքան դրական է այն ազդել հանրապետության տնտեսության վրա: «Եվ այս միտումը շարունակական բնույթ է կրում», - վստահեցրեց փորձագետը:
Նա նաև ընդգծեց, որ այսօր Հայաստանի առջև նոր ինտեգրացիոն հնարավորություններ են բացվում: «Հայաստանը կարող է ընդլայնել իր համագործակցությունը ԲՐԻԿՍ-ի հետ, ինչի մասին Կազանում կազմակերպության նիստի ժամանակ կխոսի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը»,- նշեց Բալասանյանը: Նա նաեւ նպատակահարմար է համարում երկրի հետագա անդամակցությունն այդ կազմակերպությանը, ինչը, փորձագետի կարծիքով, դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության, այլեւ անվտանգության վրա:
«Ներկայումս կայացման փուլում է գտնվում ևս մեկ ինտեգրացիոն մեգանախագիծ ՝ Մեծ Եվրասիական ինտեգրումը, և ճիշտ կլինի, որ Հայաստանն ի սկզբանե ակտիվորեն ներգրավվի դրա աշխատանքներին», – եզրափակեց փորձագետը:

Членство Армении в БРИКС положительно скажется не только на экономике страны, но и на сфере ее безопасности: эксперт
Центр российских исследований Факультета международных отношений Ереванского государственного университета и Национальный исследовательский институт развития коммуникаций (Москва) в Ереване издали книгу «Армении в ЕАЭС и Большое евразийское партнерство».
Как заявил сегодня на пресс-конференции политический аналитик, директор Центра Российских исследований ЕГУ Арам Сафарян, книгу открывают приветствия директора НИИРК Владислава Гасумянова и ректора ЕГУ Оганнеса Оганнисяна. С посланиями к читателям и авторскому коллективу выступили также член Коллегии Евразийской экономической комиссии (Министр), академик Российской академии наук, профессор Сергей Глазьев и член Коллегии ЕЭК (Министр) Гоар Барсегян. Главными редакторами книги являются социолог, профессор Валентина Комлева и историк, профессор Гегам Петросян.
По его словам, издание приурочено к 10-летию создания Евразийского экономического союза и году председательства Армении в этой организации. Книга рекомендована к изданию решением ученого совета Факультета международных отношений ЕГУ.
«Этот сборник статей видных российских и армянских ученых и экспертов исследует вопросы участия Армении в процессе евразийской экономической интеграции и влияния интеграционных процессов, происходящих в Большой Евразии на нашу страну, а также видения Большого евразисйкого партнерства и перспективы вовлечения региона Южного Кавказа в нем. По сложившейся традиции сотрдуничества армянской и российской научно-аналитических структур книга издана одновременно на русском и армянском языках»,- сообщил Сафарян, подчеркнув, что эта традиция продолжится и в последующем.
Он также отметил, что книга будет бесплатно распространена в органах государственного управления, общественных кругах, ведущих вузах и СМИ.
Касаясь деятельности Центра Российских исследований ЕГУ, Арам Сафарян пояснил, что это не политическая структура, а научно-исследовательская организация, целью которой является исследование нынешнего этапа армяно-российских отношений, перспектив их развития, большой евразийской интеграции, а также роли Армении в этом процессе.
Сафарян призвал экспертные круги РА активно принимать участие в исследовательских работах Центра.
В свою очередь, эксперт центра Российских исследований, доцент ЕГУ, политолог Григор Баласанян подчеркнул, что книга уже вызвала большой интерес в экспертных кругах. «Книга внесет существенный вклад в процесс исследования евразийской интеграции и участия Армении в ней»,- отметил Баласанян. Он также подчеркнул, что прошедшие 10 лет членства Армении в ЕАЭС показали, насколько положительно отразилось оно на экономике республики. «И эта тенденция носит продолжительный характер»,- заверил эксперт.
Он также подчеркнул, что сегодня перед Арменией открываются новые интеграционные возможности. «Армения может расширить свое сотрудничество с БРИКС, о чем во время заседания организации в Казани будет говорить премьер-министр Армении Никол Пашинян»,- отметил Баласанян. Он также посчитал целесообразным дальнейшее вступление республики в эту организацию, что, по его мнению, положительно скажется не только на экономике, но и сфере безопасности страны.
«В настоящее в процессе становления находится еще один интеграционный мегапроект – Большая Евразийская интеграция, и будет правильно, если Армения изначально активно вовлечется в ее работы»,- резюмировал эксперт.