Հայաստանի ԱԳ նախարարը կոչ է արել սկանդալի առիթ չփնտրել Իրանի հետ սահմանից ռուս սահմանապահների դուրսբերման մեջ
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը կոչ է արել սկանդալի առիթ չփնտրել Իրանի հետ սահմանային հատվածից ռուս սահմանապահների հեռանալու մեջ։ Այդ մասին նա հայտարարել է հունվարի 21-ին Մոսկվայում իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հիշեցրել է, որ Հայաստանի Հանրապետության խնդրանքով ռուս սահմանապահները Հայաստանի անկախության առաջին օրվանից ժամանակավորապես ներգրավվել են հայ-իրանական սահմանի անվտանգության ապահովման գործընթացում։
«Որոշ ժամանակ անց մենք շնորհակալություն հայտնեցինք ռուսական կողմին և համապատասխան ծառայություններին՝ սահմանին այդքան երկար ծառայության համար և տեղեկացրինք, որ սահմանի այս հատվածն այսուհետ կարող է պահպանվել մեր իսկ ուժերով։ «Այստեղ էլ քաղաքական սկանդալի աղբյուր չկա»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Глава МИД Армении призвал не искать повода для скандала в уходе российских пограничников с участка границы с Ираном
Глава МИД Армении Арарат Мирзоян призвал не искать повода для скандала в уходе российских пограничников с участка границы с Ираном. Об этом он заявил на совместной пресс-конференции с российским коллегой Сергеем Лавровым  21 января в Москве.
Глава МИД Армении напомнил, что российские пограничники по просьбе РА с первого дня независимости Армении были вовлечены в процесс обеспечения безопасности на армяно-иранской границе временно.
«По истечение времени мы поблагодарили российскую сторону и соответствующие службы за столь долгую службу на границе и проинформировали, что этот участок границы впредь может охраняться нашими собственными силами. Тут тоже нет источника для полит скандала», - заявил Арарат Мирзоян.