Հայաստան արդեն մատակարարված զենքը պետք է վերադարձվի. դա մեր պայմանն է. Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կարծում է, որ ՛՛Հայաստանի սպառազինումը սպառնալիքի աղբյուր է տարածաշրջանի համար և կհանգեցնի նոր լարվածության՛՛:
՛՛Հայաստանի սպառազինումը պարզապես նոր լարվածության է հանգեցնելու։ Մենք դա չենք ուզում։ Մենք խաղաղություն ենք ուզում։ Մենք ուզում ենք, որ պատերազմի էջը շրջվի։ Սակայն մենք տեսնում ենք, որ և՛ Հայաստանը, և՛ նրա նոր հովանավորները դա չեն ուզում։ Նրանք ապրում են ռևանշիստական գաղափարներով, և Հայաստանը փաստացի սպառնալիքի աղբյուր է տարածաշրջանի համար՛՛,-ասել է Ալիևը տեղական հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը պարզապես կողքից չի հետևի Հայաստանի սպառազինությանը։ ՛՛Հայաստանը պետք է անհապաղ դադարեցնի սպառազինությունը։ Ֆրանսիան և նրան զենք մատակարարող մյուս երկրները պետք է չեղյալ հայտարարեն այդ պայմանագրերը: Հայաստան արդեն մատակարարված զենքը պետք է վերադարձվի. դա մեր պայմանն է՛՛,-ընդգծել է նա։
Ալիևը հույս է հայտնել, որ Երևանը կընդունի խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Բաքվի պայմանները: ՛՛Քանի որ նրանց մեջ ոչ մի արտառոց բան չկա՝ Մինսկի խմբի վերացում, [Հայաստանի] Սահմանադրության փոփոխություն. առանց դրա խաղաղության պայմանագիրն անհնար է՛՛,-հավելել է նա:

Уже поставленное в Армению оружие должно быть возвращено, это наше условие: Алиев
Президент Азербайджана Ильхам Алиев считает, что вооружение Армении является источником угрозы для региона и приведет к новой напряженности.
"Вооружение Армении просто приведет к новой напряженности. Мы не хотим этого. Мы хотим мира. Мы хотим, чтобы страница войны была перевернута. Однако мы видим, что и сама Армения, и ее новые покровители не хотят этого. Они живут реваншистскими идеями, и Армения фактически является источником угрозы для региона", - сказал Алиев в интервью местным телеканалам.
По его словам, Азербайджан не будет просто со стороны наблюдать за вооружением Армении. "Армения должна немедленно остановить вооружение. Франция и другие страны, поставляющие ей оружие, должны аннулировать эти контракты. Уже поставленное в Армению оружие должно быть возвращено. Это наше условие", - подчеркнул он.
Алиев выразил надежду, что Ереван примет условия Баку по мирному договору. "Потому что в них нет ничего экстраординарного. Упразднение Минской группы, изменение конституции [Армении] - без этого мирный договор невозможен", - добавил он.