Ի տարբերություն ԵՄ առաքելության՝ ՀԱՊԿ-ի առաքելությունը ծանրակշիռ գործոն կլիներ Հայաստանի անվտանգության ապահովման առումով․ Զախարովա
ՀԱՊԿ առաջիկա միջոցառումներին չմասնակցելու Հայաստանի ղեկավարության որոշումն, իհարկե, ափսոսանք է առաջացնում ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ։
«Մենք չենք կարծում, որ այս որոշումը բխում է հայ ժողովրդի երկարաժամկետ շահերից և կնպաստի մեզ համար բարեկամ այդ երկրի անվտանգությանն ու կայունությանը ։ Միեւնույն ժամանակ, որքան մենք հասկանում ենք, հայ գործընկերները մտադիր չեն արգելափակել կազմակերպության կանոնադրական մարմինների աշխատանքները, խոչընդոտել արդեն համաձայնեցված փաստաթղթերի իրագործմանը ։ Սա, ըստ էության, բաց դռներ է թողնում Երևանի համար և թույլ է տալիս հետագայում միանալ աշխատանքներին։ Մենք հույս ունենք, որ հայ դաշնակիցները կօգտվեն այդ հնարավորությունից արդեն ոչ հեռու ապագայում», - նշել է նա ։
Զախարովան ընդգծել է, որ Ռուսաստանը համոզված է, որ ՀԱՊԿ-ը, առավել ևս ներկա պայմաններում, կոչված է կարևոր դեր խաղալ տարածաշրջանային կայունության ապահովման առումով: «ՀԱՊԿ մոնիտորինգային առաքելության ծավալումը հայ-ադրբեջանական սահմանին, որի մասին որոշումը դեռևս սեղանի վրա է, ծանրակշիռ գործոն կլիներ Հայաստանի անվտանգության ապահովման առումով, Ի տարբերություն ԵՄ առաքելության, որը շարունակում է ցուցադրել իր լիակատար անարդյունավետությունը և կատարում է խնդիրներ, որոնք հեռու են հայտարարվածներից, ինչի մասին Մենք բազմիցս խոսել ենք», - ասել է նա:

Захарова: Развертывание мониторинговой миссии ОДКБ стало бы весомым фактором в плане обеспечения безопасности Армении
Решение армянского руководства не участвовать в предстоящих мероприятиях ОДКБ, конечно,  вызывает сожаление. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Мы не считаем, что это решение отвечает долгосрочным интересам армянского народа и будет способствовать безопасности и стабильности этой дружественной нам страны. В тоже время, насколько мы понимаем, армянские коллеги не намерены блокировать работы уставных органов Организации, препятствовать реализации уже согласованных документов. По сути, это оставляет для Еревана открытые двери и позволяет ему в последующем присоединяться к работе. Мы надеемся, что армянские союзники воспользуются этой возможностью уже в недалеком будущем», - отметила она.
Захарова подчеркнула, что Россия убеждена что ОДКБ, тем более в нынешних условиях, призвано сыграть важную роль в плане обеспечения региональной стабильности. «Развертывание мониторинговой миссии ОДКБ в армяно-азербайджанском приграничье, решение о которой по-прежнему находится на столе стало бы весомым фактором в плане обеспечения безопасности Армении, в отличие от миссии ЕС, которая продолжает демонстрировать свою полную неэффективность и выполняет задачи, которые далеки от заявленных, о чем мы неоднократно говорили», - сказала она.