«Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտով տարածաշրջանում բոլորովին նոր փուլ է սկսվել». Էրդողան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը փետրվարի 17-ին կառավարության նիստից հետո ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում խոսել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի մասին: Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է խաղաղություն եւ համագործակցություն հաստատի իր հարևանների հետ, այլ ոչ թե անվտանգություն փնտրի ՛՛հազարավոր կիլոմետրեր հեռու՛՛:
Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ ՛՛ արևմտյան որոշ շրջանակներ փորձում են խաղի նոր կանոններ հաստատել Հարավային Կովկասում՛՛:  Էրդողանի կարծիքով՝ ՛՛այդ նույն շրջանակները փորձում են Հյուսիսային Կիպրոսի ժողովրդին հետ պահել տնտեսական պատժամիջոցների դեմ արդար պայքարից՛՛:
՛՛Արևմտյան որոշ շրջանակներ մինչև հիմա չեն կարողանում հասկանալ, որ Ղարաբաղյան պատերազմի ավարտով տարածաշրջանում բոլորովին նոր փուլ է սկսվել՛՛,-ասել Է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահն իր ելույթում նաև հայտարարել է, որ այն ուժերը, որոնք փորձում են իրենց շահերն իրականացնել այս տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդների խնդիրների և ժողովուրդների միջև հակամարտությունների հաշվին՝ տարիներ շարունակ ՛՛բորբոքելով՛՛ Հայաստանը, իրականում ամենամեծ վնասն են հասցրել հայ ժողովրդին:
՛՛Նրանք հայերին շահագործել են՝ ստեղծելով երազանքներ, որոնք հնարավոր չէր իրականացնել, օգտագործել են իրենց շահերի համար, վտանգի ենթարկել։ Հայաստանը նույնպես պետք է տեսնի և ընդունի այս իրողությունը:
Հայ ժողովուրդը և նրա ղեկավարությունը պետք է անվտանգություն փնտրեն ոչ թե հազարավոր կիլոմետրերից այն կողմ, այլ խաղաղության և հարևանների հետ համագործակցության մեջ՛՛,- հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահը։
Էրդողանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի սպառազինության հարցին՝ հայտարարելով, որ որոշ երկրների կողմից ուղարկված ոչ մի զենք ու զինամթերք չի կարող փոխարինել այն կայունությանը, որը կապահովի կայուն խաղաղությունը տարածաշրջանում:
՛՛Մեր ամենամեծ ցանկությունն է, որ հայերը բաց չթողնեն 30 տարի անց ի հայտ եկած խաղաղության հնարավորությունն ինչ-որ երազանքների պատճառով։ Այստեղից ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում Հայաստանին ընդունել մեր ադրբեջանցի եղբայրների մեկնած հաշտեցման ձեռքը։ Եվս մեկ անգամ կրկնում եմ, որ մենք ՝ որպես Թուրքիա, պատրաստ ենք անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի հետ համագործակցության գործընթացը հաջողությամբ ավարտելու համար՛՛,-ասել Է Էրդողանը:

«С окончанием карабахской войны в регионе начался совершенно новый этап»: Эрдоган
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем обращении к народу после заседания правительства 17 февраля рассказал о мирном процессе между Арменией и Азербайджаном. Он заявил, что Армения должна установить мир и сотрудничество со своими соседями, а не искать безопасности «за тысячи километров».
По словам президента Турции, «некоторые западные круги пытаются установить новые правила игры на Южном Кавказе». По мнению Эрдогана, «эти же круги пытаются удержать народ Северного Кипра от его справедливой борьбы с экономическими санкциями».
«Некоторые западные круги до сих пор не могут понять, что с окончанием карабахской войны в регионе начался совершенно новый этап», — сказал Эрдоган.
Президент Турции в своем выступлении также заявил, что силы, пытающиеся реализовать свои интересы за счет проблем народов, проживающих в этом регионе, и конфликтов между народами, годами «разжигая» Армению, на самом деле нанесли наибольший вред армянскому народу.
«Они эксплуатировали армян, создавая мечты, которые не могли быть реализованы, использовали их в своих интересах, подвергали опасности. Армения также должна увидеть и принять эту реальность.
Армянский народ и его руководство должны искать безопасность не за тысячи километров, а в мире и сотрудничестве со своими соседями», — заявил президент Турции.
Эрдоган также коснулся вопроса вооружения Армении, заявив, что никакое оружие и боеприпасы, отправленные некоторыми странами, не смогут заменить стабильность, которую обеспечит прочный мир в регионе.
«Наше самое большое желание — чтобы армяне не упустили возможность мира, появившуюся спустя 30 лет, из-за каких-то мечтаний. Отсюда я еще раз призываю Армению принять руку примирения, протянутую нашими азербайджанскими братьями. Еще раз повторяю, что мы, как Турция, готовы предпринять необходимые шаги для успешного завершения процесса в сотрудничестве с Азербайджаном», — сказал Эрдоган.