Ղարաբաղը որպես աղյուս հանեցին Անդրկովկասի շենքից, և ամեն ինչ փլուզվեց. Զատուլին
Մենք այլևս պետք չենք Բաքվին, ինչպես պետք էինք մինչև ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը։ Այս մասին «Московский комсомолец» պարբերականին տված հարցազրույցում հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Այժմ մեր հարաբերությունների հերթական սրումը տեղի ունեցավ Եկատերինբուրգի իրադարձությունների պատճառով։ Բայց սա ընդամենը առիթ է, ցանկացած բան կարող է առիթ լինել։ Ադրբեջանի այս քաղաքականությունն ունի սուբյեկտիվ և օբյեկտիվ պատճառներ։ Օբյեկտիվն այն է, որ այսօր Բաքուն ՌԴ-ի հետ հատուկ հարաբերությունների կարիք չունի։ Բայց ունի հատուկ հարաբերությունների կարիք Իսրայելի, Թուրքիայի, Մեծ Բրիտանիայի հետ։
Այո, վատ չէ օգուտ քաղել ՌԴ-ի հետ առևտրատնտեսական կապերից։ Բայց այս փուլում դա արդեն երկրորդական է Ադրբեջանի մյուս նպատակների համեմատ։ Ուստի հիմա պետք է առիթներ փնտրել՝ բացատրելու, թե ինչու Ադրբեջանը համաձայն չէ ՌԴ-ի հետ, ինչու է Ալիևը գրկախառնվում Զելենսկու հետ, ինչու է նա ամենուր խոսում Ուկրաինային իր աջակցության մասին։
Իսկ մեզ մոտ փորձում են դա չնկատել։ Ահա, մինչ մենք զրուցում ենք, ընթանում են վերջնական խորհրդակցություններն այն մասին, թե ինչպես են Փաշինյանի Հայաստանն ու Ալիևի Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու, և անպայման արևմտյան հարթակում։ Ամենալավը՝ ԱՄՆ-ում, որպեսզի Թրամփը կրկին խաղաղարար դառնա և վերջապես ստանա Նոբելյան մրցանակը։
Սուբյեկտիվ պատճառները հենց Իլհամ Ալիևի անձի մեջ են։ Նա, քանի դեռ հոր կենդանության օրոք թագաժառանգ էր, իրեն պահում էր երես առած երեխայի նման։ Իսկ հիմա նա ոչ միայն նախագահ է, ժառանգորդ ու իրավահաջորդ։ Նա հաղթող է, որին ուռճացրել է էյֆորիան։ Եվ դրա հետևանքով, ինչպես ինձ է թվում, ՌԴ-ի հետ հարաբերություններում ավելի հեռու է գնում, քան արժեր։ Ալիևը կարող էր նախկինի պես անել իր գործերը, հույսը դնել մեր ղեկավարության մեջ և ԶԼՄ-ներում իր ընկերների վրա, բայց միևնույն ժամանակ չսրել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ։ Նրա պահվածքը զարմանք է առաջացնում ՌԴ ղեկավարության որոշ մարդկանց մոտ, որոնց հետ ես շփվում եմ. նրանք ոչ մի կերպ չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչու և ինչի համար է Ադրբեջանն այժմ իրեն այսքան հանդուգն պահում։
Պետք չէ զարմանալ։ Սա եվրոպական կոստյումով քաղաքական գործիչ է, որն իր բոլոր դրսևորումներով ու վարքով արևելյան է։ Իլհամ Ալիևը չի ամաչում հայկական դրոշների վրայով քայլել և գրավված Ստեփանակերտում շենքեր քանդել»,- նշել է Զատուլինը։
Նա նաև հայտարարել է. «Ինչո՞ւ մենք 2020 թվականին այդ պատերազմը չկանխեցինք։ Չէ՞ որ կարող էինք կոշտ զգուշացնել Ադրբեջանին, որ ուժային լուծում թույլ չենք տա։ Եվ ոչինչ էլ չէր լինի։
Ինչ-որ մեկին թվում էր, թե Ղարաբաղը ոչ ոքի պետք չէ։ Շատերն այստեղ շրջում ու ասում էին՝ դա մեր հարցը չէ, դա հայերի գործն է։ Ահա Անդրկովկասի ողջ շենքից այս փոքրիկ աղյուսը հանեցին, և ամեն ինչ փլուզվեց։ Փաշինյանի օրոք Հայաստանը կորցնում ենք, բայց դրանով Ադրբեջանը ձեռք չենք բերում։ Ամեն ինչ նրա պատճառով, որ բուրգի հիմքից մի փոքրիկ աղյուս հանեցին։ Ինչի մասին ես խոսում էի 20-30 տարի շարունակ։
Բայց մենք արդեն որոշակի ավանդույթ ունենք. Եվգենի Մաքսիմովիչ Պրիմակովը, որին բոլորս սիրում ենք, հրաժարվում էր հանդիպել Քոչարյանի հետ, երբ նա Լեռնային Ղարաբաղի նախագահն էր։ Ինչո՞ւ էր Եվգենի Մաքսիմովիչն այդպես վերաբերվում Քոչարյանին։ Նա կարծում էր, որ Ադրբեջանի և Ալիև ավագի հետ բարեկամությունն ավելի կարևոր է։ Ահա թե ինչի հասցրեց այդ բարեկամությունը»,- ասել է պատգամավորը։
Ըստ նրա համոզման, այսպես կոչված, Զանգեզուրի միջանցքի բացումը կնշանակի, որ հեռանկարում հայկական որոշ տարածքների, նախևառաջ Սյունիքի հետ տեղի կունենա նույնը, ինչ տեղի ունեցավ Նախիջևանի հետ։
«Նախիջևանի ինքնավար մարզն առանձնացված է Ադրբեջանից։ Ժամանակին այնտեղ բնակչության մեծամասնությունը հայեր էին, իսկ հիմա այնտեղ հայեր չկան։ Ինչպես և Ղարաբաղում»,- եզրափակել է Զատուլինը։

Затулин: Маленький кирпичик в виде Карабаха вынули из всего здания Закавказья, и все развалилось
Мы перестали быть нужны Баку, как были нужны до разрешения карабахского конфликта. Об этом в интервью изданию «Московский комсомолец» заявил первый заместитель председателя Комитета Госдумы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Сейчас произошло очередное обострение наших отношений из-за событий в Екатеринбурге. Но это лишь повод, повод может быть любой. Этот курс Азербайджана имеет субъективные и объективные причины. Объективные заключаются в том, что сегодня у Баку нет необходимости в особых отношениях с РФ. Но есть необходимость в особых отношениях с Израилем, с Турцией, с Великобританией.
Да, неплохо извлекать выгоду из торгово-экономических связей с РФ. Но на данном этапе это уже вторично по отношению к другим целям Азербайджана. Поэтому сейчас надо искать поводы для того, чтобы объяснить, почему Азербайджан не согласен с РФ, почему Алиев обнимается с Зеленским, почему он всюду говорит о своей поддержке Украины.
У нас же это стараются не замечать. Вот пока мы с вами разговариваем, идут финальные консультации о том, как Армения Пашиняна с Азербайджаном Алиева подпишут мирный договор, и обязательно на западной площадке. Лучше всего в США, чтобы Трамп опять стал миротворцем и получил, наконец, Нобелевскую премию.
Субъективные причины в личности самого Ильхама Алиева.  Он, пока был кронпринцем при живом отце, вел себя, как положено избалованному ребенку. Теперь же он не просто президент, наследник и преемник. Он победитель, которого раздувает от эйфории. И в силу этого, как мне кажется, заходит дальше в отношениях с РФ, чем ему стоило бы это делать. Алиев мог бы по-прежнему делать свои дела, полагаться на своих друзей в нашем руководстве и в СМИ, но при этом не обострять отношения с Москвой. Его поведение вызывает удивление у некоторых людей в руководстве РФ, с которыми я общаюсь: никак не могут понять зачем и почему сейчас Азербайджан повел себя так вызывающе.
Не надо удивляться. Это политик в европейском костюме, восточный во всех смыслах и поведении. Ильхам Алиев не стесняется ходить по армянским флагам и разрушать здания в захваченном Степанакерте», - отметил Затулин.
Он также заявил: «Почему мы в 2020 году эту войну не предотвратили? Ведь мы могли жестко предупредить Азербайджан, что не потерпим силового решения. И ничего бы не было.
Кому-то казалось, что Карабах – это никому не нужная вещь. Многие тут ходили и говорили: это не наш вопрос. Это дело армян. Вот этот маленький кирпичик из всего здания Закавказья вынули, и все развалилось. Армению мы при Пашиняне теряем, но никакого Азербайджана на этом не приобретаем. Все из-за того, что вынули маленький кирпичик из основания пирамиды. О чем я и говорил в течение 20-30 лет.
Но у нас есть уже определенная традиция: Евгений Максимович Примаков, которого мы все любим, отказывался встречаться с Кочаряном, когда тот был президентом Нагорного Карабаха. Почему Евгений Максимович так на Кочаряна реагировал? Он считал, что дружба с Азербайджаном и с Алиевым-старшим гораздо важнее. Вот и додружились», - сказал депутат.
По его убеждению, открытие  т.н. Зангезурского коридора будет означать, что в перспективе с какими-то армянскими территориями, прежде всего с Сюником, произойдет то же самое, что произошло с Нахичеванью.
«Нахичеванская автономная область отделена от Азербайджана. Когда-то большинство населения там составляли армяне, а теперь там армян нет. Как и в Карабахе», - заключил Затулин.