Գալիք պատերազմ Կովկասում. Ադրբեջանն ու Թուրքիան թիրախավորել են Հայաստանը. American Conservative
Երեւանում, բարձր բլրի գագաթին է գտնվում 1915թ. Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանը։ Անցած ամիս Ադրբեջանը՝ Թուրքիայի մերձավոր դաշնակիցը տարածաշրջանում, հասավ իր նպատակին՝ մաքրեց Լեռնային Ղարաբաղը հնագույն քրիսոտոնեական համայնքից 9-ամսյա շրջափակումից հետո, գրել է American Conservative-ը։
«Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ռաֆայել Լեմկինը Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունում առաջ էր տանում Ցեղասպանության հանցագործության կանխման եւ պատժի կոնվենցիայի ընդունումը։ Լեմկինը ցեղասպանությունը սահմանել է որպես «խմբի վերացմանն ուղղված՝ կյանքի հիմքերի քայքայման տարբեր գործողությունների կոորդինացված պլան»։
Այն, ինչ պատահեց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետ, ցեղասպանության դեպք է, իրականացված Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ Ալիեւի կողմից։ Եվ չնայած Գազայի իրադարձությունները Վաշինգտոնում հետին պլան մղեցին այդ իրադարձությունները, անցած շաբաթ Հանրապետական կուսակցության թեկնածու Վիվեկ Ռամասվամին դարձավ նախագահի սակավաթիվ թեկնածուներից մեկը, որն ընդունեց, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղում, «հավանաբար, ամենաչգնահատված չարագործությունն է աշխարհում»։
Եվ նա չի սխալվել։ Բայդենի վարչակազմը այդ նորությունն ընդունել է  մի քանի կտրուկ հայտարարություններով, ոչ ավելին։
Այնուամենայնիվ, ինչպես երեւում է, Հայաստանին մի ինչ-որ ավելի մեծ բան է սպասվում, եւ Արեւմուտքը քիչ է շահագրգռված, որպեսզի որեւէ բան անի դա կանխելու համար։
Ալիեւի հաջորդ նպատակը Սյունիքի հայկական մարզն է, որը ցամաքային միջանցք կստեղծի (հայտնի է նաեւ որպես Զանգեզուրի միջանցք), որը կմիացնի Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ, որը սահմանակից է Թուրքիային, եւ այդ կերպ շահեկան կապ կստեղծի երկու դաշնակիցների միջեւ։
Սա չի նշանակում, թե Ադրբեջանը եւ նրա հզոր թուրքական հովանավորը թաքցնում են Հայաստանի տարածք ներխուժման եւ անեքսիայի իրենց պլանը։ 2022թ. դեկտեմբերին Ալիեւը հայտարարում էր, որ «ներկայիս Հայաստանը մեր հողն է»։ Հաջորդ ամիսներին նա հայտարարում էր, որ «մենք կիրականացնենք Զանգեզուրի միջանցքը՝ դուր գա դա Հայաստանին, թե ոչ»։ Ալիեւի հովանավորն իր կողմից՝ իսլամիստ Էրդողանը, գովել է (հայկական Լեռնային Ղարաբաղի հայերի) էթնիկ զտումը՝ դա անվանելով «գործողություն», որը «ավարտվեց կարճ ժամանակում՝ քաղաքացիական բնակչության իրավունքների առավելագույն հաշվառմամբ»։
Համենայն դեպս, ըստ երեւույթին, Հայաստանի արեւելյան սահման ներխուժելը Ալիեւը կմարսի, եթե ժամանակը գա։ Ինչո՞ւ։ Ինչպես վերջերս բացատրել է Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոն, «Ադրբեջանն Արեւմուտքի դաշնակիցն է Իրանի դեմ պայքարում, նա Եվրոպան մատակարարում է էներգիայով եւ միլիոններ է ծախսում արդիական իսրայելական զենքի վրա։ Բայց այդ անհրաժեշտությունը չպետք է խանգարի, որպեսզի աշխարհը դադարեցնի այն, ինչ տեղի է ունենում իր աչքերի առջեւ՝ հայերի ցեղասպանություն 2023թ.»։
Սա քիչ էր, Հայաստանն անիծվել է փոքրոգի ղեկավարություն ունենալ՝ հանձին Սորոսի կողմից աջակցվող Նիկոլ Փաշինյան անունով քաղաքական գործչի։
2018-ից վարչապետի պաշտոնն զբաղեցնող Փաշինյանը ունի այն, ինչը կարելի է անվանել «Անտի-Միդաս»։ Հինգ տարում նրան հաջողվեց վանել երկրի գլխավոր կողմնակցին՝ Ռուսաստանին, ինչը հանգեցրեց Լեռնային Ղարաբաղի կորստին եւ շատ հավանական է՝ էլ ավելիին։ Դոկտոր Պյետրո Շարաքրյանը՝ Սանկտ Պետերբուրգի Էկոնոմիկայի բարձրագույն դպրոցի գիտաշխատողը, նշել է, որ «Փաշինյանի վարչապետությունը աղետ է դարձել հայ ժողովրդի համար»։
Ավելի տագնապալի է այն, որ կա ավելի լայն տարածաշրջանային պատերազմի հնարավորություն, եթե Ադրբեջանը մտնի Սյունիք։ Նախ՝ Իրանը անհամաձայնություն է հայտնել այդ քայլին, եւ եթե Ռուսաստանն ավարտի պատերազմն Ուկրաինայում, հավանականություն կա, որ նա նույնպես կմիջամտի։ Ուստի, չարժե բացառել բախումը տարածաշրջանի հիմնական խաղացողների մասնակցությամբ՝ Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի։

American Conservative: Грядущая война на Кавказе. Азербайджан и Турция нацелились на Армению
На вершине высокого холма, к западу от старого города Еревана, стоит суровый, трогательный памятник, посвященный геноциду 1,5 миллионов армян Османской империей в 1915 году. Мир, в котором живет Армения, вновь приобретает трагический оттенок: в прошлом месяце, что при том, что можно было бы снисходительно назвать приглушенной международной реакцией, Азербайджан, ближайший союзник Турции в регионе, достиг своей давней цели – очистил Нагорно-Карабахский анклав от древней христианской общины после 9-месячной блокады, лишившей 120 000 ее жителей еды, топлива и медикаментов, пишет American Conservative.
«После Второй мировой войны Рафаэль Лемкин лоббировал в Организации Объединенных Наций принятие Конвенции о предотвращении и наказании преступления геноцида. Лемкин, придумавший термин «геноцид», определил его как «скоординированный план различных действий, направленный на разрушение существенных основ жизни национальных групп с целью уничтожения самих групп».
То, что случилось с армянами Нагорного Карабаха, несомненно, является случаем геноцида, осуществленного давним исламистским диктатором Азербайджана Ильхамом Алиевым. И хотя недавние события в Газе вытеснили эти события из умов политиков в Вашингтоне, на прошлой неделе кандидат Республиканской партии Вивек Рамасвами стал одним из немногих кандидатов в президенты, признавших, что то, что произошло в Нагорном Карабахе, является «вероятно, самым недооцененным злодеянием в мире».
И он не ошибается: администрация Байдена, отвлеченная своими различными зарубежными проектами, включая финансирование и надзор за войной против обладающей ядерным оружием России на Украине, а теперь помогающая и подстрекающая Израиль к войне в секторе Газа, встретила эту новость несколькими резкими заявлениями, и не более того.
Тем не менее, похоже, что Армению ждет нечто большее, и Запад мало заинтересован в том, чтобы сделать что-либо, чтобы предотвратить это.
Следующей целью Алиева, скорее всего, станет армянская область Сюник, которая, в случае ее взятия силой, создаст сухопутный коридор (также известный как Зангезурский коридор), который соединит собственно Азербайджан с Нахиждеваном, который граничит с Турцией и, таким образом, создаст выгодную связь между двумя союзниками.
Это не значит, что Азербайджан и его могущественный турецкий покровитель скрывают свой план вторжения и аннексии суверенной территории Армении. В декабре 2022 года Алиев категорически заявил, что «нынешняя Армения — это наша земля». В последующие месяцы он заявлял, что «мы реализуем Зангезурский коридор, нравится это Армении или нет». Со своей стороны, покровитель Алиева, исламист Эрдоган, похвалил этническую чистку (армян Нагорного Карабаха), назвав ее «операцией», которая «была завершена за короткий период времени с максимальным учетом прав гражданского населения».
На волне нефтяных доходов Азербайджан, который увеличил расходы на оборону до 3,1 миллиарда долларов, уверенно и не так уж незаметно продвигается через восточную границу Армении.
В любом случае, похоже, ему это сойдет с рук, когда придет время. Почему? Как недавно объяснил первый главный прокурор Международного уголовного суда Луис Морено-Окампо, «Азербайджан является союзником Запада в борьбе с Ираном; он снабжает Европу энергией и тратит миллионы на современное израильское оружие. Но такая необходимость не должна мешать ответственности мира за прекращение того, что происходит на его глазах: геноцида армян 2023 года».
Как будто этого было недостаточно, Армения была проклята малодушным руководством в лице поддерживаемого Соросом политика по имени Никол Пашинян.
Пашинян, занимающий пост премьер-министра с 2018 года, обладает тем, что можно назвать «Анти-Мидасом». За пять лет ему удалось оттолкнуть главного сторонника своей страны, Россию, одновременно сигнализируя о слабости по отношению к реваншистским соседям Армении, что привело к потере Нагорного Карабаха и, весьма вероятно, к еще большему. Доктор Пьетро Шаракрян, научный сотрудник Высшей школы экономики в Санкт-Петербурге, отметил, что  «премьерство Пашиняна стало катастрофой для армянского народа».
Еще более тревожно то, что существует возможность более широкой региональной войны, если Азербайджан войдет в Сюник. Во-первых, Иран выразил несогласие с таким шагом, и если Россия завершит войну на Украине, существует вероятность, что она тоже  вмешаетсяя. Поэтому не стоит исключать столкновение с участием основных игроков региона: России, Ирана и Турции.