Ֆրանսիայից Հայաստան նախորդ  տարի գրանցվել է բարձրաստիճան այցերի աննախադեպ քանակ․ Միրզոյան
Ֆրանսիայից Հայաստան նախորդ  տարի գրանցվել է բարձրաստիճան այցերի աննախադեպ քանակ:Այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանը:
«Հայաստան-Ֆրանսիա հարաբերություններն առանձնաշնորհյալ բնույթ են կրում: Հաշվետու տարում եղել է Հայաստանի վարչապետի և Ֆրանսիայի նախագահի 5 հանդիպում: Նաև Ֆրանսիայից բարձրաստիճան այցերի աննախադեպ քանակ ունենք: Այս առումով մեր շփումները գերազանցել են քաղաքական երկխոսության ավանդական ցուցանիշները»,-ասաց Միրզոյանը:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահն է այցելել Հայաստան, դա Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի մակարդակով առաջին այցն էր: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը տարվա ընթացքում 2 անգամ այցելել է Հայաստան: Տարվա ընթացքում եղել են նախարարների փոխայցեր:
ԱԳ նախարարը հիշեցրեց, որ Սյունիքի մարզի աշխարհաքաղաքական խոցելիության համատեքստում Ֆրանսիան կարևոր որոշում է կայացրել: Օգոստոսին հայտարարեցին, որ հյուպատոսական գրասենյակ են բացելու Գորիսում: Հայաստանում բացվեց Ֆրանսիայի պաշտպանական առաքելություն, խոսքը ռազմական կցորդի ինստիտուտի մասին է:
Ինտենսիվորեն շարունակվում են նաև հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված 2021-2026 թթ ճանապարհային քարտեզի շուրջ քննարկումները:

Армяно-французские контакты превзошли традиционные показатели политического диалога: министр ИД Армении
В прошлом году состоялось беспрецедентное количество визитов высокопоставленных лиц Франции в Армению.Օб этом министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил на заседании комиссии НС по внешним связям при обсуждении доклада о ходе и результатах реализации плана правительства РА на 2021-2026 гг. в 2023 году.
«Отношения Армения-Франция имеют особый характер. В отчетном году состоялось 5 встреч премьер-министра Армении и президента Франции. Было беспрецедентное количество визитов высокопоставленных лиц Франции. В этом плане, наши контакты превысили традиционные показатели политического диалога», - сказал Мирзоян.
Председатель Национального собрания Франции в 2023 году посетил Армению, это был первый визит на уровне председателя Национального собрания Франции. В течение года министр иностранных дел Франции дважды посещал Армению. Состоялись и взаимные визиты министров.
Глава МИД напомнил, что в условиях геополитической уязвимости Сюникской одласти Франция приняла важное решение. В августе Франция объявила, что откроет консульство в Горисе. В Армении задействована оборонная миссия Франции, речь идет об институте военного атташе.
Интенсивно продолжаются  обсуждения «дорожной карты» на 2021-2026 годы, направленной на расширение армяно-французского экономического сотрудничества.