Երդվյալ թշնшմիներ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միավորվում են՝ Պուտինին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու համար. The Telegraph
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են: Վերջերս Եկատերինբուրգում ձերբակալվել են ադրբեջանցիներ՝ 25 տարվա վաղեմության հանցագործությունների հետաքննության շրջանակում: Երկու կասկածյալ մահացել է կալանքի տակ գտնվելու ժամանակ, մյուսները դաժան ծեծվել են: Ադրբեջանը կոշտ է արձագանքել՝ չեղարկելով ռուսական մշակույթին նվիրված միջոցառումները, խուզարկելով Sputnik լրատվական գործակալության գրասենյակը և ձերբակալելով ռուս ծրագրավորողների: Ռուսաստանի պետական հեռուստատեսությամբ հնչեցին սպառնալիքներ Բաքուն «երեք օրում գրավելու» մասին։ Թեև կողմերի միջև լայնածավալ պատերազմը քիչ հավանական է, սակայն հարաբերությունների խզումն իրական է և Մոսկվայի համար վտանգավոր, քանի որ Հայաստանը, 30 տարի շարունակ Ադրբեջանի հետ դաժան պատերազմներ մղելուց հետո, միանում է իր վաղեմի թշնամուն՝ Պուտինին Հարավային Կովկասից դուրս մղելու համար։ Այս մասին գրում է բրիտանական The Telegraph-ը՝  «Երկու երդվյալ թշնամիներ միավորվում են Պուտինի դեմ. Հայաստանը միանում է Ադրբեջանին՝ սպառնալով Կովկասում Ռուսաստանի վերջին մեծ խաղաքարտին» վերտառությամբ հոդվածում, որը մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք ստորև.
«Հուլիսի 10-ին Ալիևը և Փաշինյանը հանդիպել են՝ քննարկելու «Զանգեզուրի միջանցքը», որը կապելու է Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։ Այս միջանցքը կհանդիսանա Չինաստանից Եվրոպա ձգվող առևտրային երթուղու՝ «Միջին միջանցքի» մաս։ 2020 թվականին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարի համաձայնագրի համաձայն՝ երթուղին պետք է վերահսկվեր Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության կողմից։ Սակայն այդ պայմանավորվածությունն այժմ սպառնալիքի տակ է, քանի որ  Ալիևը ցանկանում է Մոսկվային դուրս մղել գործարքից և այն ամբողջությամբ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ դնել: », - նշում է աղբյուրը։
«Սա Ռուսաստանի վերջին մեծ խաղաքարտն է տարածաշրջանում: Դա նրանց թույլ է տալիս վերահսկել առևտրային ուղիները և օգտագործել հարաբերությունները ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։ Դրա կորուստը լուրջ հարված կլինի», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի Պաշտպանության և անվտանգության ուսումնասիրությունների թագավորական միացյալ ծառայությունների ինստիտուտի (բրիտանական պաշտպանության ոլորտի վերլուծական կենտրոն) միջազգային անվտանգության հարցերով բաժնի տնօրեն Նիլ Մելվինը:
«Դա նրանց թույլ է տալիս վերահսկել առևտրային ուղիները և օգտագործել հարաբերությունները ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ։ Դրա կորուստը լուրջ հարված կլինի», - նշում է աղբյուրը։
The Telegraph-ը հիշեցնում է, որ Փաշինյանն ու Էրդողանը վերջերս հանդիպել են Ստամբուլում, ինչը զգալի քայլ է՝ հաշվի առնելով Հայաստան-Թուրքիա դիվանագիտական բացակայությունը։ Էրդողանը նշել է, որ Հայաստանը «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում դրսևորում է «ավելի ճկուն մոտեցում»։
Ինչ վերաբերում է ռուսական ազդեցությանը, ապա, ըստ հոդվածի, դրա թուլացումը սկսվել էր 2023-ին՝ երբ ռուս խաղաղապահները չեն միջամտել Ադրբեջանի ռազմական գործողություններին Արցախում։ Այդ ընթացքում Արցախի գրեթե ողջ հայկական բնակչությունը փախել է, իսկ Ադրբեջանը մեղադրվել է էթնիկ զտման համար։ Դրանից հետո Փաշինյանը դիմել է Արևմուտքին և սկսել հաշտեցման ուղի Բաքվի հետ՝ հավատալով, որ Հայաստանի երկարաժամկետ ապագան վտանգված է, եթե այն թշնամական հարաբերություններ պահպանի Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։ Այս տեսակետը ժողովրդականություն չի վայելում Հայաստանում, իսկ Փաշինյանն ունի աշխարհում ցանկացած առաջնորդի ամենացածր վարկանիշներից մեկը:
Պարբերականը եզրափակում է, որ այս ամենի ֆոնին Հայաստանը և Ադրբեջանը, որոնք մի ժամանակ դիտարկվում էին որպես խորհրդային արբանյակներ, այժմ նոր ուղի են ընտրում՝ առանց Ռուսաստանի։

The Telegraph: Два заклятых врага – Армения и Азербайджан, объединяются против Путина
Отношения между Россией и Азербайджаном резко обострились. Недавно в Екатеринбурге были арестованы азербайджанцы в рамках расследования преступлений, совершённых 25 лет назад. Два подозреваемых скончались в СИЗО, остальные были жестоко избиты. Азербайджан жёстко отреагировал: отменил мероприятия, посвящённые русской культуре, провёл обыски в офисе агентства Sputnik и арестовал российских программистов. На российском государственном телевидении прозвучали угрозы «взять Баку за три дня».
Хотя полномасштабная война между странами маловероятна, разрыв отношений становится реальностью и представляет угрозу для Москвы, поскольку Армения, воевавшая с Азербайджаном на протяжении 30 лет, теперь объединяется со своим давним врагом, чтобы вытеснить Путина с Южного Кавказа.  Об этом пишет британская газета The Telegraph в статье под заголовком: «Два заклятых врага объединяются против Путина. Армения присоединяется к Азербайджану, угрожая последнему козырю России на Кавказе».
10 июля Алиев и Пашинян встретились, чтобы обсудить так называемый «Зангезурский коридор», который должен соединить Азербайджан с Нахичеванью, проходя через территорию Армении. Этот коридор станет частью «Среднего коридора» — торгового маршрута между Китаем и Европой.
Согласно соглашению о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном от 2020 года, маршрут должен находиться под контролем ФСБ России. Однако это соглашение оказалось под угрозой, так как Алиев стремится вытеснить Москву из процесса и установить полный контроль Азербайджана над коридором.
«Это — последний крупный козырь России в регионе. Он позволяет контролировать торговые пути и выстраивать отношения и с Арменией, и с Азербайджаном. Потеря этого козыря станет серьёзным ударом», — заявил Нил Мелвин, директор программы международной безопасности Королевского института оборонных исследований Великобритании.
The Telegraph также напоминает, что Пашинян и Эрдоган недавно встретились в Стамбуле, что стало знаковым событием на фоне отсутствия дипломатических отношений между Арменией и Турцией. Эрдоган отметил, что Армения демонстрирует «более гибкий подход» по вопросу Зангезурского коридора.
Что касается влияния России, то, по данным издания, оно стало ослабевать с 2023 года, когда российские миротворцы не вмешались в военную операцию Азербайджана в Карабахе. Тогда почти всё армянское население Карабаха было вынуждено покинуть регион, а Азербайджан был обвинён в этнических чистках. После этого Пашинян стал обращаться к Западу и искать пути примирения с Баку, считая, что долгосрочное будущее Армении под угрозой, если она сохранит вражду с Азербайджаном и Турцией.
Эта позиция непопулярна в самой Армении, а рейтинг Пашиняна считается одним из самых низких среди мировых лидеров.
Издание делает вывод, что на этом фоне Армения и Азербайджан, некогда бывшие советскими сателлитами, выбирают новый путь — без России.