ԵՄ պատժամիջոցները տարածվել են Ադրբեջանի նավթավերամշակման գործարանի վրա
Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները տարածվել են նաև Թուրքիայում գտնվող Ադրբեջանի պետական ​​STAR նավթավերամշակման գործարանի վրա։
Նավթամշակման գործարանից ներմուծումն արգելված է ԵՄ 18-րդ պատժամիջոցների փաթեթի համաձայն, որն արգելում է ռուսական հում նավթից պատրաստված նավթամթերքի ներմուծումը, եթե դրանք վերամշակվում են երրորդ երկրներում։
ԵՄ արտաքին գործերի խոսնակ Անիտա Հիփերը OC Media-ին հաստատել է, որ պատժամիջոցների է ենթարկվել նաև STAR-ը, որը Ադրբեջանի կառավարության և պետական ​​նավթային SOCAR ընկերության համատեղ սեփականություն է կազմում։
Նա ընդգծել է, որ նպատակը Ռուսաստանին նավթային եկամուտներից զրկելն է։
«Սա նպատակ ունի կանխել ռուսական հում նավթի` որևէ ձևով ԵՄ շուկա հասնելը», - հավելել է ԵՄ պաշտոնյան։
Սա կարող է նշանակել STAR-ի դերի ավարտը եվրոպական գնորդներին ռուսական նավթ մատակարարելու գործում։ Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց ի վեր Ադրբեջանին հաճախ մեղադրել են ռուսական բրածո վառելիքը իր ենթակառուցվածքների միջոցով «վերավաճառելու» մեջ։

Санкции Евросоюза распространились на азербайджанский нефтеперерабатывающий завод
Санкции Евросоюза против России распространились на азербайджанский государственный нефтеперерабатывающий завод STAR в Турции.
Импорт с завода подпадает под запрет в соответствии с 18-м пакетом санкций ЕС, который запрещает импорт нефтепродуктов, произведенных из российской сырой нефти, если они перерабатываются в третьих странах.
Представитель ЕС по иностранным делам Анита Хиппер в беседе с OC Media подтвердила, что под санкции попала компания STAR, которой совместно владеют правительство Азербайджана и государственная нефтяная компания SOCAR.
Она подчеркнула, что цель — лишить Россию доходов от продажи нефти.
«Это направлено на то, чтобы не допустить поставки российской сырой нефти на рынок ЕС в какой бы то ни было форме», - добавила представитель ЕС.
Это может означать конец роли STAR в поставках российской нефти европейским покупателям. После начала войны на Украине Азербайджан часто обвиняют в «перепродаже» российского ископаемого топлива через свою инфраструктуру.