ԵՄ-ն լրացուցիչ 140 մլն եվրոյի աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին
Եվրամիությունը լրացուցիչ 140 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցություն կտրամադրի Հայաստանին՝ բարեփոխումները խթանելու և երկկողմ համագործակցությունը խորացնելու։ Այս մասին հայտարարեց ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսը՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ համատեղ հայտարարությունների ընթացքում։
Մարթա Կոսը նշեց, որ Հայաստանը Եվրամիության համար վստահելի գործընկեր է Հարավային Կովկասում՝ ընդգծելով տարածաշրջանի աճող նշանակությունը՝ աշխարհաքաղաքական լարվածության պայմաններում։
«Սա կարևոր տարի է Հայաստանի համար, մայիսին Հայաստանը կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որին կհաջորդի առաջին անգամ երբևէ անցկացվող ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովը: Սա վկայում է այն մասին, թե որքան է բարձրացել այս տարածաշրջանի կարևորությունը Եվրոպայի համար և որքան է խորացել մեր գործընկերությունը»,- ասաց նա։
Հանձնակատարի խոսքով՝ վերջին տարիներին զգալի աճ է արձանագրվել Հարավային Կովկասով անցնող բեռնափոխադրումների ծավալներում, որոնք 2022 թվականից ի վեր քառապատկվել են։
Նրա գնահատմամբ՝ ենթակառուցվածքային ներդրումների շնորհիվ հնարավոր է է՛լ ավելի մեծացնել այդ ցուցանիշը՝ նվազեցնելով փոխադրումների ժամանակն ու ծախսերը։
Կոսը նաև ընդգծեց, որ ԵՄ աջակցությունը չի սահմանափակվում միայն տնտեսական համագործակցությամբ՝ այն դիտարկվում է նաև որպես խաղաղության խթանման գործիք։
Նա նաև ողջունեց Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից խաղաղության ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը՝ կարևորելով տարածաշրջանային կապակցվածության զարգացումը։
Հանձնակատարի տվյալներով՝ «Դիմակայության և աճի» ծրագրի շրջանակում ԵՄ-ն արդեն աջակցել է շուրջ 7000 ձեռնարկության և նպաստել ավելի քան 20 հազար աշխատատեղի ստեղծմանը։
«Իրականացվում են նաև ծրագրեր կրթության, սոցիալական ծառայությունների և բնակարանաշինության ոլորտներում, ինչպես նաև աջակցություն է տրամադրվում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված անձանց ինտեգրմանը՝ ավելի քան 70 միլիոն եվրոյի չափով»,- ընդգծեց Կոսը։
Մարթա Կոսի խոսքով՝ նոր՝ 140 միլիոն եվրոյի աջակցությունը միտված է նաև այն բարեփոխումներին, որոնք անհրաժեշտ են վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթաց ապահովելու համար։
«Այս միջոցները կնպաստեն այն բարեփոխումներին, որոնք անհրաժեշտ են վիզաների ազատականացման գործընթացում առաջընթաց գրանցելու համար»,- նշեց նա։
Կոսը նաև անդրադարձավ ժողովրդավարական գործընթացներին՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին հիբրիդային սպառնալիքների և ապատեղեկատվության դեմ պայքարում՝ ապահովելու ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը։

ЕС предоставит Армении дополнительную финансовую помощь в размере 140 миллионов евро
Европейский союз предоставит Армении дополнительную финансовую помощь в размере 140 миллионов евро для содействия реформам и углубления двустороннего сотрудничества. Об этом заявила комиссар ЕС по вопросам расширения Марта Кос в ходе совместных заявлений с вице-премьером РА Мгером Григоряном.
Марта Кос отметила, что Армения является надежным партнером Европейского союза на Южном Кавказе, подчеркнув растущую важность региона в контексте геополитической напряженности.
«Это важный год для Армении: в мае Армения примет саммит Европейского политического сообщества, за которым последует первый в истории саммит ЕС-Армения. Это свидетельствует о том, насколько возросла важность этого региона для Европы и насколько углубилось наше партнерство», — сказала она.
По словам комиссара, в последние годы значительно увеличился объем грузоперевозок через Южный Кавказ - с 2022 года он вырос в четыре раза.
Она отметила, что благодаря инвестициям в инфраструктуру этот показатель можно еще больше повысить за счет сокращения времени и затрат на транспортировку.
Кос также подчеркнула, что поддержка ЕС не ограничивается экономическим сотрудничеством, а рассматривается также как инструмент содействия миру.
Она также приветствовала шаги, предпринятые Арменией и Азербайджаном в направлении мира, подчеркнув важность развития региональной взаимосвязи.
По словам комиссара, в рамках программы «Устойчивость и рост» ЕС уже оказал поддержку примерно 7000 предприятиям и способствовал созданию более 20 000 рабочих мест.
«Программы также реализуются в сферах образования, социальных услуг и жилищного строительства, а также оказывается поддержка интеграции перемещенных лиц из Нагорного Карабаха на сумму более 70 миллионов евро», — подчеркнула Кос.
По словам Марты Кос, новая поддержка в размере 140 миллионов евро также направлена ​​на реформы, необходимые для обеспечения прогресса в процессе либерализации визового режима.
«Эти меры будут способствовать реформам, необходимым для продвижения процесса либерализации визового режима», — отметила она.
Кос также затронула тему демократических процессов, подчеркнув, что ЕС готов поддержать Армению в борьбе с гибридными угрозами и дезинформацией для обеспечения свободных и справедливых выборов.