ԵԱՏՄ-ն սպասում է, որ Հայաստանը մինչև դեկտեմբեր կհայտարարի հանրաքվեի մասին. Ռուսաստանի ԱԳՆ
Հայաստանը պետք է մինչև 2026 թվականի դեկտեմբեր որոշում կայացնի Եվրամիությանը միանալու կամ Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) անդամակցությունը պահպանելու վերաբերյալ համազգային հանրաքվե անցկացնելու մասին, երբ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարների հանդիպմանը կքննարկվի Երևանի նկատմամբ հնարավոր հետագա քայլերի հարցը։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Միխայիլ Գալուզինը։
«Ակնհայտ է, որ եթե մինչև այդ պահը հանրաքվեի կոչը չլսվի, առաջնորդները այդ փաստը հաշվի կառնեն հետագա համապատասխան համատեղ քայլերը որոշելիս», — նշել է նա։
ՌԴ ԱԳՆ փոխնախարարը հիշեցրել է, որ «մայիսի 29-ին ընդունված Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի նախագահների համատեղ հայտարարության մեջ՝ Հայաստանի եվրոպական ձգտումների վերաբերյալ, խոսվում է այս երկրում հնարավորինս սեղմ ժամկետներում Եվրամիությանը միանալու կամ ԵԱՏՄ կազմում հետագա մնալու հարցով համազգային հանրաքվե անցկացնելու անհրաժեշտության մասին, սակայն առանց կոնկրետ ժամկետ նշելու»։
«Միևնույն ժամանակ արդեն նշվել է, որ այս հարցը կրկին կքննարկվի դեկտեմբերին կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում, երբ պետությունների ղեկավարներին պետք է ներկայացվի 2014 թվականի մայիսի 29-ի ԵԱՏՄ պայմանագրի գործողությունը Հայաստանի նկատմամբ կասեցնելու հնարավոր հետևանքների վերաբերյալ զեկույցը», — արձանագրել է Գալուզինը։

МИД России: ЕАЭС ждет, что Армения объявит о референдуме до декабря
Армении необходимо решиться на проведение общенационального референдума о вступлении в Европейский союз или сохранении членства в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) до декабря 2026 года, когда вопрос о возможных дальнейших шагах в отношении Еревана будет обсуждаться на встрече глав государств — членов ЕАЭС. Об этом заявил в интервью ТАСС заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
«Очевидно, что если к тому моменту призыв о референдуме не будет услышан, лидеры примут этот факт во внимание при определении соответствующих дальнейших совместных шагов», — отметил он.
Замглавы МИД РФ напомнил, что «в совместном заявлении президентов России, Белоруссии, Казахстана и Киргизии от 29 мая относительно европейских устремлений Армении говорится о необходимости проведения в этой стране общенационального референдума о вступлении в ЕС или дальнейшем пребывании в составе ЕАЭС в возможно короткие сроки, но без указания конкретной даты».
«При этом уже обозначено, что данный вопрос вновь будет обсуждаться в ходе декабрьского заседания Высшего Евразийского экономического совета, когда главам государств должны будут представить доклад о возможных последствиях приостановления в отношении Армении действия Договора о ЕАЭС от 29 мая 2014 года», — констатировал Галузин.