Չնայած հայտնի քաղաքական դժվարություններին՝ Երևանի հետ կապերը պահպանվել են բոլոր մակարդակներում․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան խոսել է ԱՊՀ անդամ երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի, Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հետ 2023 թվականին հարաբերությունների զարգացման արդյունքների մասին:
Իր մեկնաբանության մեջ նա անդրադարձել է նաև Հայաստանին ու Ադրբեջանին:
Զախարովան նշել է, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի պարբերական վստահելի շփումները ընդհանուր երանգ են հաղորդել ռուս - ադրբեջանական կապերին, ներառյալ առևտրատնտեսական և ոլորտային համագործակցությունը ։
՛՛Չնայած հայտնի քաղաքական դժվարություններին, ինչպես նաեւ Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններում ՛՛սեպ խրել՛՛ Արեւմուտքի համառ ձգտմանը, Երեւանի հետ շփումները պահպանվում էին բոլոր մակարդակներում՛՛,-ընդգծել է նա:

Несмотря на известные политические сложности, контакты с Ереваном поддерживались на всех уровнях: Захарова
МИД РФ Мария Захарова в комментарии об итогах развития отношений в 2023 году со странами - участницами СНГ, включая Грузию, Абхазию и Южную Осетию, отметила, что регулярные доверительные контакты президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева задавали общий тон российско-азербайджанским связям, включая торгово-экономическую и отраслевую кооперацию.
"Несмотря на известные политические сложности, а также настырное стремление западников "вбить клин" в отношения России с Арменией, контакты с Ереваном поддерживались на всех уровнях", - подчеркнула она.