Ցանկանում եմ հավաստել Ֆրանսիայի աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղություն կերտելու գործընթացին. Մակրոն
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նամակ է ուղղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի առիթով, որում նշված է.
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ֆրանսիան ոգեկոչում է 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցը։ Ֆրանսիան հիշում է այն տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին, որոնք սպանվեցին, սովից կամ ուժասպառությունից մահացան տեղահանության ճանապարհներին: Ֆրանսիան ձեզ հետ միասին հիշում է 1915 թվականի սեպտեմբերին Մուսա լեռում դիմադրության հայ մարտիկներին օգնության հասած իր նավաստիներին։ Ֆրանսիան, որը Ժորժ Կլեմանսոյի, Անատոլ Ֆրանսի և Ժան Ժորեսի ձայնով դատապարտել էր Օսմանյան կայսրությունում իրագործված հայերի ջարդերը, այսօր ձեր կողքին է՝ պաշտպանելու զոհերի հիշատակը, պայքարելու ժխտողականության դեմ և լուրջ դասեր քաղելու այդ ողբերգական պատմության էջից։
Նույնիսկ այսօր, երբ եվրոպական մայրցամաքը սգում է սարսափելի ագրեսիայի պատճառով, Ֆրանսիան շարունակում է իր պայքարը հանուն հիշողության և ընդդեմ մոռացության: Եվրոպական միության խորհրդում Ֆրանսիայի նախագահության օրոք 2022 թվականին ավարտին հասցրինք թվային ծառայությունների մասին օրենքի նախագիծը, որպեսզի այլևս անպատիժ կերպով չժխտվի ցեղասպանությունը։ Ֆրանսիան ցուցաբերում է մշտական զգոնություն իր երկրի տարածքում։ 2019 թվականին Հանրապետության օրացույցում սահմանեցի Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օր, քանի որ ցանկանում եմ, որ յուրաքանչյուր ֆրանսիացի հիշի այդ օրը։ Հանուն արդարության և պատմական ճշմարտության այս պայքարը հայերինն է, բայց նաև ողջ Ֆրանսիայինը, քանզի մարդու իրավունքների հարգումը Ֆրանսիայի Հանրապետության եղբայրության հիմքում է։
Ցեղասպանության հիշատակումը հիշեցնում է նաև հայերի զբաղեցրած տեղը մեր պատմության մեջ, քանի որ այս ողբերգությունից բազմաթիվ փրկվածներ միացել են մեր երկրին՝ նպաստելով նրա բարգավաճմանն ու ազդեցության ուժեղացմանը։
Ոգեկոչման այս օրը, որը խորհրդանշում է նաև հայ ժողովրդի վերածնունդը, ցանկանում եմ հավաստել Ֆրանսիայի աջակցությունը Հայաստանում տեղի ունեցող ժողովրդավարական բարեփոխումների, ինչպես նաև տարածաշրջանում խաղաղություն կերտելու գործընթացներին։

Макрон написал письмо Хачатуряну: Франция сегодня вместе с Арменией
Эта борьба за справедливость и историческую правду принадлежит армянам, но она и французская. Об этом говорится в письме президента Франции Эммануэля Макрона в адрес армянского коллеги Ваагна Хачатуряна по случаю 108-ой годовщины Геноцида армян.
«Сегодня, 24 апреля, 108-ая годовщина Геноцида армян 1915 года. Франция помнит мужчин, женщин и детей, которые были убиты, умерли от голода или истощения на дорогах депортации. Франция сегодня вместе с вами, чтобы защитить память жертв, бороться с отрицанием и извлечь серьезные уроки из страницы той трагической истории.
Даже сегодня, когда европейский континент оплакивает ужасную агрессию, Франция продолжает борьбу за память и против забвения. В 2022 году, во время французского председательства в Совете Евросоюза, мы завершили работу над проектом соответствующего закона, чтобы геноцид больше безнаказанно не отрицался. Франция проявляет постоянную бдительность на территории своей страны.
В 2019 году я установил в календаре Республики день памяти Геноцида армян, поскольку хочу, чтобы каждый француз помнил этот день. Эта борьба за справедливость и историческую правду принадлежит армянам, но она и французская, потому что уважение прав человека лежит в основе братства Французской Республики.
Упоминание о Геноциде также напоминает нам о месте, которое занимают армяне в нашей истории, поскольку многие пережившие эту трагедию присоединились к нашей стране, способствуя ее процветанию и укреплению.
В этот день, который также символизирует возрождение армянского народа, хотел бы подтвердить поддержку Францией происходящих в Армении демократических реформ, а также процессов построения мира в регионе».