Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի հինգերորդ նիստը
Փետրվարի 13-ին Բրյուսելում տեղի կունենա ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի հինգերորդ նիստը, որը նվիրված կլինի երկկողմ հարաբերություններին և քաղաքական հարցերին։ Այս մասին հաղորդում է ԵԽ մամուլի ծառայությունը։
Կողմերը մտքեր կփոխանակեն ԵՄ-Հայաստան համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և ԵՄ-Հայաստան գործընկերության առաջնահերթությունների, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան գործընկերության ավելի հավակնոտ օրակարգի հնարավորության շուրջ շարժվելու մասին․
«Կքննարկվեն քաղաքական երկխոսությունը և բարեփոխումները, ժողովրդավարությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքները, տնտեսական, առևտրային և ոլորտային համագործակցությունը, ինչպես նաև միգրացիան, շարժունակությունը և վիզայի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հեռանկարները:
Այնուհետև մասնակիցները կարծիքներ կփոխանակեն քաղաքական, ներառյալ՝ տարածաշրջանային հարցերի և արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության վերաբերյալ:
Գործընկերության խորհուրդը կնախագահի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելը։ Հայկական պատվիրակությունը կգլխավորի Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը»,- ասվում է ԵԽ տարածած հաղորդագրության մեջ։

Заседание Совета партнерства Армения-ЕС пройдет в Брюсселе 13 февраля
Пятое заседание Совета партнерства ЕС-Армения состоится в Брюсселе 13 февраля, сообщает пресс-служба Евросовета.
ЕС и Армения обменяются мнениями о состоянии реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения и Приоритетах партнерства ЕС-Армения, а также о возможности продвижения к более амбициозной программе партнерства ЕС-Армения.
Они также обсудят политический диалог и реформы, демократию, верховенство закона и права человека, экономическое, торговое и отраслевое сотрудничество, а также миграцию, мобильность и перспективы начала диалога по либерализации визового режима.
Затем участники обменяются мнениями по политическим вопросам, включая региональные вопросы, а также внешнюю политику и политику безопасности.
Совет партнерства возглавит Верховный представитель по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель. Армянскую делегацию возглавит Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян.