Աթենքում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ու Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները
Դեկտեմբերի 19-ին Աթենքում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան երկկողմ ու Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից մասնակցել է պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական համագործակցության ուղղությամբ 2024 թվականին կատարված աշխատանքները և 2025 թվականի անելիքները։
Կողմերն արձանագրել են, որ համագործակցությունը թե ծավալային, թե բովանդակային առումով զգալի առաջընթաց է գրանցել և ընդգրկել այնպիսի կարևոր ուղղություններ, որոնք առավել երկարաժամկետ, համակարգային աշխատանք են պահանջում։
Քննարկվել են նաև պաշտպանության ոլորտում նոր մոտեցումների և չափորոշիչների ներդրման հարցերը։ Լևոն Այվազյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ բանակի կերպափոխման գործընթացը և կարևորել Հունաստանի ու Կիպրոսի գործընկերների ներդրումը հատկապես ՀՀ զինված ուժերի տարբեր զորատեսակների պատրաստության, ռազմական կրթության, վարժանքների և զորավարժությունների, փորձի փոխանակման, խորհրդատվական աջակցության ու այլ ուղղություններով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային ռազմաքաղաքական վերջին զարգացումներին։
Կողմերը կարևորել են պաշտպանական խորհրդակցությունների պարբերաբար անցկացումը։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել են Հայաստան-Հունաստան երկկողմ և Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագրերը, որոնք ընդգրկում են մի քանի տասնյակ միջոցառումներ զինված ուժերի կենսագործունեության բազմաթիվ ոլորտներում։

Cостоялись двусторонние консультации между Арменией и Грецией
19 декабря в Афинах состоялись двусторонние консультации между Арменией и Грецией, а также трехсторонние консультации Армения-Греция-Кипр по вопросам обороны. От министерства обороны РА в консультациях приняла участие делегация во главе с начальником управления оборонной политики и международного сотрудничества Левоном Айвазяном.
В ходе консультаций были обсуждены результаты работ в сфере оборонного сотрудничества за 2024 год и планы на 2025 год.
Стороны отметили, что сотрудничество зафиксировало значительный прогресс как в количественном, так и в качественном аспектах, охватывая важные направления, которые требуют более долгосрочной и системной работы.
Также были обсуждены вопросы внедрения новых подходов и стандартов в оборонной сфере. Левон Айвазян представил своим коллегам процесс трансформации армии РА, подчеркнув вклад партнеров из Греции и Кипра, в частности, в деле подготовки различных родов войск, военного образования, тренировок и учений, обмена опытом, а также консультативную поддержку и другие направления.
Была затронута тема последних региональных и международных военно-политических событий.
Стороны подчеркнули важность регулярного проведения оборонных консультаций.
По завершении консультаций были подписаны программы двустороннего сотрудничества Армения-Греция и трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр на 2025 год, которые включают несколько десятков мероприятий в различных сферах деятельности вооруженных сил.