Արցախը Հայաստանին կապող այլընտրանքային ճանապարհի կառուցման մասին եռակողմ բանակցություններ դեռևս տեղի չեն ունեցել
ԱԺ "Պատիվ ունեմ" խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը սեպտեմբերի 15-ին, ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ հարց էի ուղղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ճշգրտելու, թե արդյո՞ք երաշխավորում է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների իրականացման շրջանակներում՝ Արցախը Հայաստանին կապող նոր ճանապարհի այնպիսի երթուղի չի հաստատվի, որի պայմաններում Քաշաթաղի շրջանի Բերձոր քաղաքը, Սուս և Աղավնո գյուղերը, ինչպես նաև Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Եղծահող, Հին շեն, Մեծ շեն, Կանաչ Թալա, Տասը վերստ գյուղերը որևէ կարգավիճակով չեն հայտնվի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Պատգամավորը Facebook-ի իր էջում գրում է, որ այդ օրը Փաշինյանը խուսափեց հստակ պատասխանից՝ պատճառաբանելով, թե ձեռքի տակ քարտեզ չկա, իսկ իր կողմից նշված համայնքների մասին նշումներ չի հասցրել անել։
"Դրանից անմիջապես հետո, սեպտեմբերի 24-ին, գրությամբ շարադրել եմ հարցն ու ուղարկել Փաշինյանին, որտեղ հստակ ձևակերպված էր հարցն ու կոնկրետ բնակավայրերը։
Գրությանս պատասխանը ստացվել է այսօր, բայց ոչ թե Փաշինյանից, այլ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանից, ով միայն նշել է, որ «նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի 2-րդ ենթակետի շուրջ բանակցություններ չեն ընթացել»։
Ուշադրություն դարձրեք այն հանգամանքին, որ իմ պահանջն էր ստանալ երաշխիք, հավաստիացում, որ եռակողմ հայտարարության դրույթների իրականացման արդյունքում՝ ՀՀ-ն Արցախի Հանրապետությանը կապող ճանապարհի փոփոխության արդյունքում թվարկածս քաղաքն ու գյուղերը որևէ կարգավիճակով ադրբեջանական վերահսկողության տակ չեն անցնի, սակայն Նիկոլ Փաշինյանը նման երաշխիք չի տալիս, միայն նշում է, որ դեռ չեն բանակցել։
Ստացվում է, որ իշխանությունը կամ արդեն պայմանավորվել է այդ տարածքների կամ դրա մի մասի հանձնման հետ, կա՛մ չունի վստահություն, որ հետագա բանակցություններում կարողանալու է այդ համայնքների շուրջ արդյունավետ բանակցություններ վարել՝ դրանք պահել հայկական վերահսկողության ներքո",- գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։

Трехсторонних переговоров относительно строительстве альтернативной дороги, связывающей Арцах с Арменией, пока не было
15 сентября депутат от парламентской фракции "Честь имею" Тигран Абрамян во время правительственного часа в Национальном Собрании задал премьер-министру Николу Пашиняну вопрос о том, гарантирует ли он, что в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября не будет построена новая дорога, связывающая Арцах с Арменией в обход Бердзора, сел Сус и Агавно Лачинского района, а также сел Лисагор, Ехцахох, Старый Шен Шушинского района.
Депутат на своей странице в Facebook отмечает, что Пашинян тогда уклонился от четкого ответа на этот вопрос, мотивируя это тем, что под рукой у него нет карты.
"Сразу после этого - 24 сентября я письменно изложил этот вопрос и направил письмо Пашиняну. В письменном запросе был четко сформулирован вопрос и указаны конкретные населенные пункты.
Ответ на мой запрос был получен сегодня, но не от Пашиняна, а от заместителя министра иностранных дел Ваге Геворкяна, который только отметил, что «относительно 2-го подпункта 6-го пункта трехстороннего заявления от 9-го ноября пока переговоров не было».
Обратите внимание на то обстоятельство, что я ожидал от правительства гарантий того, в результате строительства новой дороги, связывающей Арцах с Арменией, указанные населенные пункты ни в каком статусе не перейдут под азербайджанский контроль, однако Пашинян уклонился от этих гарантий.
Получается, что власти либо уже договорились о сдаче этих территорий или их части, либо не уверены в том, что во время переговоров смогут отстоять эти населенные пункты", - написал Тигран Абрамян.