Ափսոսում ենք, որ ՀՀ ղեկավարությունը որոշում է կայացրել վարել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների վատացման գիծ. Լավրով
Ափսոսում ենք, որ ՀՀ ղեկավարությունը, ըստ ամենայնի, գիտակցված որոշում է կայացրել վարել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների հետեւողական վատացման, Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած ամեն ինչում Ռուսաստանին մեղադրելու գիծ։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 2-ին, ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում։
«Դա, իհարկե, հարիր չէ դաշնակցային հարաբերություններին։ Գլխավոր մեղադրանքներից մեկն այն է, որ բացի այն արտահայտություններից, որոնք ես մեջբերեցի, երբ հայ պաշտոնատար անձինք հայտարարում են, որ հենց Ռուսաստանն է Ադրբեջանին դրդել պատերազմ սկսել, ինչպես նրանք ասում են, 2020թ. սեպտեմբերին։ Դրանք անշնորհակալ գնահատականներ են, որովհետեւ հենց ՌԴ-ն կանգնեցրեց այդ պատերազմը, ընդ որում՝ այն կարող էր կանգնեցնել շատ ավելի շուտ, երբ ադրբեջանցիները դեռ չէին վերցրել Շուշին, բայց երբ Նիկոլ Վավոաեւիչ Փաշինյանը, ի պատասխան Վլադիմիր Պուտինի կոչերի, ասաց. «Ոչ, մենք մինչեւ վերջ կկռվենք», դե խնդրեմ։ Թեեւ կարելի էր, էլի եմ ասում, կանգ առնել ավելի շուտ, եւ այնտեղ տարբերակներ կային, որոնք թույլ էին տալիս ադրբեջանցի փախստականներին վերադառնալ Շուշի՝ Շուշին պահպանելով Ղարաբաղի կազմում։ Դե, դա արդեն անցած էտապ է»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: Нам жаль, что армянское руководство приняло  решение последовательно вести линию на ухудшение отношений с РФ
Лавров: Нам жаль, что армянское руководство приняло решение последовательно вести линию на ухудшение отношений с РФ
Нам жаль, что армянское руководство приняло, судя по всему, сознательное решение, последовательно вести линию на ухудшение отношений с Российской Федерацией, на обвинения России во всем, что произошло с Нагорным Карабахом. Об этом сегодня, 2 марта, на пресс-конференции по итогам Дипломатического форума в Анталье заявил глава МИД России Сергей Лавров.
«Это не по союзнически, конечно. Одно из главных обвинений заключается в том, помимо вымыслов, которые я цитировал, когда было заявлено армянскими официальными лицами, что именно Россия подтолкнула Азербайджан к началу войны, как они сказали, в сентябре 2020 года. Это неблагодарные оценки, потому что именно Россия эту войну остановила, причем могла остановить ее гораздо раньше, когда еще азербайджанцы не взяли Шушу (Шуши – ред.), но когда Никол Воваевич Пашинян в ответ на призывы Владимира Путина сказал: «Нет, мы будем воевать до конца». Ну, пожалуйста. Хотя можно было, еще раз говорю, остановиться гораздо раньше, и там были варианты, которые позволяли вернуть азербайджанских беженцев в Шушу, сохраняя Шушу в составе Карабаха. Ну, это уже пройденный этап»,  - сказал Лавров.