ԱՄՆ վարչակազմի քաղաքականությունը Մեծ Եղեռնի հարցում փոփոխության չի ենթարկվել. Սպիտակ տուն
Դենվեր քաղաքի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրին Քեյլի Մըքենանի անդրադարձը ակտիվորեն քննարկվեց մամուլում: Սպիտակ տունը իր պարզաբանումները տվեց այս առիթով
Երկուշաբթի օրը Սպիտակ տան մամլո խոսնակ Քեյլի Մըքենանն արտաբերեց «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտությունը՝ անդրադառնալով ամերիկյան Դենվեր քաղաքում վանդալիզմի զոհ դարձած Հայոց ցեղասպանության հուշահամալրին: Այն հարձակման էր ենթարկվել մի քանի շաբաթ առաջ ռասայական խտրականության դեմ բողոքի ցույցերի ընթացքում:
«Երբ պղծվում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրը, որը ոգեկոչում է մարդկության դեմ կատարված բոլոր հանցագործությունների՝ այդ թվում ստրկության զոհերի հիշատակը, գործ ունենք գիտակցության և պատմական գիտելիքի պակասի հետ»,- նշել էր Սպիտակ տան մամլո խոսնակը:
Ի պատասխան Ամերիկայի Ձայնի հայկական ծառայության հարցմանը՝ Սպիտակ տունը հայտնել է, որ վարաչակազմի քաղաքականությունն այս հարցում փոփոխության չի ենթարկվել՝ հավելելով, որ ԱՄՆ նախագահը վերահաստատել է, որ ''Մեծ Եղեռնը պատմական ոճրագծություն և ողբերգություն է, և ԱՄՆ կանգնած է հայ ժողովրդի կողքին'':
Հիշեցնենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում ԱՄՆ-ի վարչակազմի դիրքորոշումը տարբերվում է ԱՄՆ Կոնգրեսի դիրքորոշումից, որի երկու պալատները՝ Ներկայացուցիչների տունն ու Սենատը, անցած տարի ընդունեցին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևեր: Վարչակազմը 1915 թվականի իրադարձությունները Օսմանյան կայսրության տարածքում խուսափում է որակել «ցեղասպանություն»՝ ապրիլի 24-ի նախագահի տարեկան ուղերձում այս առիթով օգտագործելով «Մեծ Եղեռն» եզրը:
Սպիտակ տան մամլո խոսնակի խոսքերն ակտիվ քննարկումների առարկա դարձան մամուլում ու խնդրի հետ առնչվող շրջանակներում: Թուրքիան արձագանքել է մամլո խոսնակի խոսքերին՝ լրատվամիջոցներին հայտնելով, որ Թրամփի վարչակազմի դիրքորոշումն այս հարցի շուրջ լայնորեն հայտնի է:
Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպանությունը լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ անընդունելի է որակում «Հայոց ցեղասպանություն» եզրի օգտագործումը՝ կարծիք հայտնելով, որ մամլո խոսնակի կողմից դրա կիրառումը ''լեզվի ցավալի սայթաքման արդյունք է, որը խնդրին տվել է այլ բովանդակություն'':
ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ մեկնաբանել է Դենվերում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի շուրջ զարգացումները՝ մատնանշելով ՀՀ ԱԳՆ-ի նախկինում արված մեկնաբանությունն այս առիթով: ՀՀ դեսպանությունը շեշտել է նաև, որ Հայաստանը գնահատում է Միացյալ Նահանգների իշխանությունների պատշաճ ուշադրությունն այս հարցի նկատմամբ:
Ամերիկահայ կազմակերպությունները ևս արձագանքել են մամլո խոսնակի խոսքերին: Ամերիկայի հայկական համագումարը մամուլի միջոցով երախտագիտություն է հայտնել վարչակազմից Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրը հիշատակելու համար, իսկ Վաշինգտոնի Հայ դատի հանձնախումբը նշել է, որ Մըքենանի մեկնաբանությունը կարող է առաջին քայլը հանդիսանալ դեպի Հայոց ցեղասպանության ճանաչում ԱՄՆ-ի իշխանությունների բոլոր մարմինների կողմից:

Политика администрации США в вопросе Геноцида армян не изменилась: Белый дом
Обращение Кейли Маккенан к факту вандализма в отношении мемориала Геноцида армян в городе Денвер стало предметом активных обсуждений в прессе. Белый дом дал свои разъяснения по этому поводу, которые обнародовал «Голос Америки».
В понедельник пресс-секретарь Белого дома Кейли Маккенан произнесла фразу "Геноцид армян", коснувшись факта вандализма в отношении мемориала Геноцида армян в  городе Денвер. Мемориал подвергся нападению несколько недель назад в ходе протестов против расовой дискриминации.
"Когда оскверняется Мемориал Геноцида армян, который воздает дань памяти жертвам всех преступлений против человечности, мы имеем дело с недостатком сознания и исторических знаний", - отметил пресс-секретарь Белого дома.
В ответ на запрос армянской службы «Голоса Америки», Белый дом заявил, что политика Кабмина в этом вопросе не претерпела изменений, добавив, что президент США подтвердил, что «Мец Егерн - историческое преступление и трагедия, и США стоят рядом с армянским народом».
Напомним, что позиция администрации США в вопросе признания Геноцида армян отличается от позиции Конгресса, обе палаты американского парламента в прошлом году приняли резолюции о признании Геноцида армян. Администрация избегает называть события 1915 года на территории Османской империи "геноцидом", используя по этому поводу в ежегодном послании президента от 24 апреля термин «Мец Егерн».
Слова пресс-секретаря Белого дома стали предметом активных обсуждений в прессе. Турция также отреагировала на сей факт, отметив, что позиция администрации Трампа по этому вопросу широко известна. Посольство Турции в Вашингтоне заявило СМИ, что считает неприемлемым использование термина "геноцид армян" со стороны представителя Белого дома, выразив мнение, что его применение является «результатом печального промаха», который дал проблеме «иное содержание».
Посольство Армении в США в своей фейсбуковской записи прокомментировало эти развития, указав на ранее сделанный комментарий МИД Армении по этому поводу. Посольство Армении также отметило, что Армения ценит должное внимание властей США к этому вопросу.
Армянские организации США также обратились к этим развитиям. Армянская Ассамблея Америки посредством выразила благодарность администрации за упоминание термина «Геноцида армян», а Вашингтонский комитет "Ай Дата" отметил, что комментарий Маккенан может стать первым шагом к признанию Геноцида армян со стороны всех органов власти США.