ԱՄՆ-ն ողջունում է Երևանի ու Բաքվի միջև սահմանազատման հարցերի շուրջ բանակցություններում վերջին առաջընթացը․ Պետդեպ
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը սեպտեմբերի 12-ին զրուցել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և վերահաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության կարևորությունը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Մեթյու Միլերի հայտարարության մեջ։
«Քարտուղար Բլինկենը ողջունել է կողմերի միջև վերջին առաջընթացը, ներառյալ սահմանների սահմանազատման կանոնների շուրջ համաձայնությունը: Պետքարտուղար Բլինկենը և վարչապետ Փաշինյանը քննարկել են Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ընդլայնումը, ներառյալ էներգետիկայի, առևտրի և ներդրումների, ինչպես նաև կրթության ոլորտներում համագործակցությունը։ Պետքարտուղարը վերահաստատել է Միացյալ Նահանգների հավատարմությունը բարգավաճ, ժողովրդավարական և անկախ Հայաստանին աջակցելու շարունակական ջանքերին, որոնք օգուտ կբերեն Հայաստանի ժողովրդին և ողջ կովկասյան տարածաշրջանին», - ասված է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հայտարարության մեջ:

Госдеп: Блинкен в беседе с Пашиняном подтвердил важность прочного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном
Государственный секретарь США Энтони  Блинкен 12 сентября побеседовал с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и подтвердил важность прочного и достойного мира между Арменией и Азербайджаном. Об этом говорится в сообщении пресс-секретаря Госдепа Сша Мэтью Миллера.
«Госсекретарь Блинкен приветствовал недавний прогресс между сторонами, включая соглашение о правилах делимитации границы. Госсекретарь Блинкен и премьер-министр Пашинян обсудили расширение отношений между США и Арменией, включая сотрудничество в области энергетики, торговли и инвестиций, а также образования. Министр подтвердил приверженность Соединенных Штатов постоянным усилиям по поддержке процветающей, демократической и независимой Армении, которая принесет пользу народу Армении и всему Кавказскому региону», - отмечается в сообщении Госдепа США.