ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրանկ Փալոնը դատապարտել է Արցախում Ադրբեջանի և Թուրքիայի ռազմական էսկալացիան
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրանկ Փալոնը դատապարտել է Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի և Թուրքայի սանձազերծած ռազմական էսկալացիան: Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի ձայնը, Փալոնը նշել է, որ պետք է քայլեր ձեռնարկել ագրեսոր երկու պետություններին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
«Ամիսներ շարունակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ավելացրել են Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ իրենց մարտական հռետորաբանությունը և սադրիչ գործողությունները: Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը հետևողականորեն կոչ է անում Պետդեպարտամենտին՝ քայլեր ձեռնարկել այս վտանգավոր իրավիճակը ապաէսկալացնելու և ագրեսորներին՝ Ադրբեջանին և Թուրքիային, պատասխանատվության ենթարկելու իրենց ապակայունացնող գործողությունների համար»,- գրել է Փալոնը:
Կոնգրեսական հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները կարևոր դեր ունի այս բռնությունը կասեցնելու գործում, և պետք է արագ և վճռականորեն գործի ագրեսիայի ռազմաշունչ կիրառումը կասեցնելու համար:

Конгрессмен США Франк Палоун осудил военную эскалацию Азербайджана и Турции в Арцахе
Конгрессмен США Франк Палоун осудил развязанную Азербайджаном и Турцией военную эскалацию в отношении Арцаха. Как сообщает Голос Америки, Палоун отметил, что необходимо предпринять шаги для привлечения к ответственности двух государств-агрессоров.
"На протяжении месяцев Президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган увеличили свою боевую риторику и провокационные действия в отношении Арцаха и Армении. Комитет Конгресса по армянским вопросам последовательно призывает Госдепартамент предпринять шаги по деэскалации этой опасной ситуации и привлечения агрессоров - Азербайджана и Турции к ответственности за их дестабилизирующие действия", - написал Палоун.
Конгрессмен добавил, что США играют важную роль в предотвращении этого насилия, и они должны действовать быстро и решительно, чтобы остановить воинственное применение агрессии.