ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված հուշագրում որևէ գաղտնիք չկա, մենք դրանք առաջիկայում կհրապարակենք. Փաշինյան
Նման միջազգային գագաթաժողովներում ըստ էության շփումներ լինում են բոլորի հետ, բայց շփումների արդեն կոնկրետ ֆորմատը տեղում կերևա և նաև աշխատանքներ կլինեն, թե փոխադարձ ինչպիսի հետաքրքրություն կա, շփման ձևաչափի վերաբերյալ։ Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 28–ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Պեկինում ՇՀԿ սպասվող համաժողովի շրջանակներում հնարավոր հանդիպումներին։
«Բայց որ բոլորի հետ էլ կլինեն շփումներ, ես դրանում չեմ կասկածում»,– ասաց նա։
Հարցին՝ ինչո՞վ է պայմանավորված, որ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8–ին ստորագրված փաստաթղթերը մինչ այս պահը չեն հրապարակվել, վարչապետն ասաց. « ինչ վերաբերվում է մտադրությունների հուշագրին, պիտի արձանագրեմ, որ դրանցից որևէ մեկը առնվազն ուղիղ չի վերաբերվում «Թրամփի ուղուն», այլ վերաբերվում է խաղաղության խաչմերուկին, միջուկային էներգետիկայի ոլորտում, րհեստական ինտելեկտի և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցությանը։ Ուղղակի աշխատանքային պայմանավորվածության հարց է եղել և մենք աշխատանքային պայմանավորվածություն ենք ունեցել, որ կհրապարակենք բովանդակությունը, բայց ոչ տեքստը։ Բայց քանի որ հետաքրքրությունը մեծանում է մեր հանրության շրջանում, կարծում եմ, որ մենք առաջիկայում, քանի որ դա երկկողմ փաստաթուղթ է, ամերիկյան գործընկերների հետ համաձայնություն ձեռք կբերենք և կհրապարակենք նաև այդ փաստաթղթերը։
Բայց ես գիտեմ նաև, որ որոշակի փորձագիտական և պատգամավորական շրջանակներում կա հետաքրքրություն այդ թեմայի վերաբերյալ, ես հանձնարարել եմ, որ հետաքրքրվող փորձագետները կամ որոշակի շրջանակի փորձագետներ, և Ազգային ժողովի ցանկացած պատգամավոր կարող է ծանոթանալ այդ տեքստի բովանդակությանը, որի մեջ ասեմ որևէ գաղտնիք չկա։ Այդ փաստաթղթերը իրենք իրենց էությամբ և բովանդակությամբ գաղտնի չեն, իրենց վրա գաղտնի գրիֆ չկա, դա աշխատանքային փաստաթուղթ է։ Ես կարծում եմ որ առաջիկայում մենք կհրապարակենք, և կոչ եմ անում բոլոր դավադրությունների տեսությունների բանաձևումը սկսած մեր գործընկերներին, արագացնել այդ պրոցեսը, որպեսզի իրենք իրենց բոլոր սպասումները արդարանան այն պահին, երբ որ այդ հուշագրերը կհրապարակվեն»,– հայտարարեց նա։

Пашинян: Никаких секретов в подписанном с США меморандуме нет
На подобных международных саммитах контакты, по сути, бывают со всеми, но конкретный формат будет определен на месте. Об этом заявил в беседе с журналистами после заседания Правительства 28 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян, касаясь возможных встреч в рамках предстоящего саммита ШОС в Пекине.
«Но я не сомневаюсь, что контакты будут со всеми», - заявил Пашинян. На вопрос, почему документы, подписанные в Вашингтоне 8 августа, до сих пор не опубликованы, премьер-министр ответил: «Что касается меморандума о намерениях, то должен заявить, что ни один из них напрямую не относится к «Маршруту Трампа», скорее к перекрестку мира, сотрудничеству в области атомной энергетики, искусственного интеллекта и высоких технологий. Просто у нас была рабочая договоренность о том, что будет опубликовано содержание, но не текст. Но поскольку интерес у нашей общественности растет, то, думаю, что в ближайшее время, поскольку это двусторонний документ, мы договоримся с нашими американскими партнерами, опубликуем и данные документы. Я знаю и о том, что в определенных экспертных и депутатских кругах есть интерес к этой теме. Я поручил следующее: заинтересованные эксперты или эксперты определенного круга, а также любой депутат Национального Собрания могут ознакомиться с содержанием этого текста, в котором нет никакого секрета. Эти документы по сути и содержанию не являются секретными, на них не стоит гриф секретности, это рабочий документ. Думаю, мы скоро все опубликуем».