ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և Հայաստանի ապրիլի 5-ի եռակողմ հանդիպումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասում լարվածության սրմшնը. Ալիևը՝ Բլինկենին
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ապրիլի 3-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը զանգահարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին։
Ըստ Բաքվի՝ Բլինքենը տեղեկություն է ստացել, որ ապրիլի 5-ին ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի եռակողմ հանդիպումը անհանգստացնում է Ադրբեջանի իշխանություններին, և ինքը կարևոր է համարել այդ հարցը պարզաբանել նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Ադրբեջանական կողմի ներկայացրած տվյալներով՝ Ալիևը նշել է, որ, իր ունեցած տեղեկության համաձայն, որոշվում են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանին ռազմական աջակցությունը և համատեղ զորավարժությունների անցկացումըԱդրբեջանի հետ սահմանակից շրջաններում ռազմական ենթակառուցվածքների ստեղծումըՀայաստանին ԵՄ-ի եվրոպական խաղաղության մեխանիզմի սկզբունքով զինելը: Ադրբեջանի ղեկավարը կրկին մեղադրել է Ֆրանսիային՝ Հայաստանին զինելու համար և հայտարարել, թե Փարիզի քաղաքականությունը, իբր, խրախուսում է սպառազինությունների մրցավազքը տարածաշրջանում և կհանգեցնի սադրանքների:
Բլինքենը վստահեցրել է, որ նշված հանդիպման հիմնական էությունը լինելու է Հայաստանի տնտեսական զարգացումը, և այն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ: Բլինքենը և Ալիևը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության բանակցությունները:
Ալիևը միանգամայն անհիմն է համարել հայտարարությունները, թե Ադրբեջանը մտադիր է հարձակվել Հայաստանի վրա, և ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հավատարիմ է 2022 թվականին Պրահայի հանդիպման ժամանակ ընդունված հռչակագրին ու Ալմա Աթայի հռչակագրին։
Ադրբեջանի նախագահն իր վրդովմունքն է հայտնել Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Ստեֆան Սեժուրնեի հայտարարությունների վերաբերյալ, որի ժամանակ նախարարը նշել էր, թե Ադրբեջանը սպառնում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը: Հեռախոսազրույցի ընթացքում շոշափվել են նաև Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի երկկողմ համագործակցության հարցեր։

Алиев пожаловался Блинкену на неинклюзивный характер встречи США-ЕС-Армения
3 апреля госсекретарь США Энтони Блинкен позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву. Темой разговора стала трехсторонняя встреча между США, ЕС и Арменией, запланированная 5 апреля. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Алиев, в частности, сказал, что «по имеющимся у него сведениям, в процессе подготовки к трехсторонней встрече также обсуждались такие вопросы, как военная помощь Армении и проведение совместных военных учений, создание военной инфраструктуры на приграничных с Азербайджаном территориях, вооружение Армении по линии Европейского фонда мира Европейского Союза и за счет бюджета США».
Алиев заявил, что «подобные шаги, имеющие антиазербайджанскую направленность, в том числе политика вооружения Армении Францией, подталкивают к гонке вооружений и приведут к провокациям в регионе».
Во время беседы были обсуждены мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. Ильхам Алиев сказал, что «проведенные в Берлине переговоры министров иностранных дел по тексту мирного договора были полезными с точки зрения продвижения процесса и есть необходимость в ускорении переговоров. Звучащие на Западе обвинения в том, что Азербайджан намерен напасть на Армению, совершенно необоснованны».
Ильхам Алиев заявил, что «на проведенной 2 апреля в Париже пресс-конференции с Энтони Блинкеном министр иностранных дел Франции сказал неправду, обвинив Азербайджан в непризнании территориальной целостности Армении и в том, что он является источником опасности для Армении.