Ամեն ջանք կգործադրենք՝ Գյումրիի աղետալի երկրաշարժի հետքերը վերացնելու համար. վարչապետն ընդունել է Գյումրիի նորընտիր քաղաքապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գյումրիի նորընտիր քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանին և փոխքաղաքապետեր՝ Արթուր Պապիկյանին ու Դավիթ Առուշանյանին:
Վարչապետը ողջունել և շնորհավորել է նրանց՝ Գյումրիի քաղաքապետի ու փոխքաղաքապետերի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ. «Ուրախ եմ, որ մեր քաղաքական ուժերը կայացրեցին որոշում՝ կենտրոնանալ Գյումրիի խնդիրների լուծման վրա։ Պետք է ասենք, որ վերջին տարիներին Գյումրիում տեղի ունեցած փոփոխությունները սկսել են նկատվել և, իհարկե, կարիք չկա ասելու, որ կառավարության համար սա շատ կարևոր խնդիր է: Հույս ունեմ, որ այս մոդելը, որը հիմա Գյումրիում փորձարկվում է, ի վերջո ցույց կտա իր արդյունավետությունը, որովհետև կարևոր է ցույց տալ, որ ընտրությունները ընտրություններ, սակայն ընտրություններից հետո ձևավորում ենք ընդհանուր օրակարգ՝ հիմնված մեր նախընտրական ծրագրերի վրա և կենտրոնանում այդ օրակարգի իրագործման վրա ու իրագործում: Դրանից, իհարկե, միայն Գյումրիի մեր հայրենակիցները, Շիրակի մարզը կօգտվեն և ընդհանրապես Հայաստանի Հանրապետությունը։ Կարող եք արձանագրել, որ ունեք կառավարության աջակցությունը և այնտեղ, որտեղ բանը կհասնի կառավարության աջակցությանը, իհարկե, մենք ամեն ջանք կգործադրենք՝ ի վերջո Գյումրիի աղետալի երկրաշարժի հետքերը վերացնելու համար։ Կրկին շնորհավորո ւմ եմ և ողջունում»:
Գյումրիի նորընտիր քաղաքապետը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և նշել, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի օր առաջ Գյումրիի հետ կապված խնդիրները լուծվեն: «Ունենք բազմաթիվ ծրագրեր ՎԶԵԲ-ի, սուբվենցիայի, նաև գործարանների հետ կապված: Մենք համապատասխան հողատարածքներ, ինչու չէ շինություններ կարող ենք հատկացնել, որի արդյունքում նոր աշխատատեղեր կստեղծվեն»,- ասել է Վարդգես Սամսոնյանը։ Քաղաքապետը հավելել է, որ ՎԶԵԲ-ի ծրագրի շրջանակում լուսավորության համար նախատեսված է 6 մլն դոլար: Այսօր կայացած խորհրդակցութ յան ընթացքում քննարկել են այդ միջոցները Գյումրիի 58-րդ թաղամասի ընդհանուր բարեկարգմանը, ասֆալտապատմանը և լուսավորությանն ուղղորդելու հնարավորությունը: «Նաև սուբվենցիոն ծրագրերից ազատ միջոցներ կան, որոնք կրկին փորձելու ենք ուղղորդել փողոցաշինության աշխատանքների վրա: ՎԶԵԲ-ի և սուբվենցիոն ծրագրերի պարագայում կունենանք բարեկարգ փողոցներ»,- ասել է քաղաքապետը:
Փոխքաղաքապետ Դավիթ Առուշանյանն իր հերթին նշել է, որ Գյումրիի քաղաքապետարանում սկսելու են աշխատանքների ծրագրավորման, ավտոմատացման բարեփոխումներ: «Այսօր հանդիպում ենք ունեցել Երևանի քաղաքապետարանում: Երևանի փորձը մեզ համար շատ կարևոր է»,- ասել է փոխքաղաքապետը՝ հավելելով, որ համագործակցությունը Երևանի գործընկերների հետ հաջողությամբ ընթանում է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Գյումրիում  տարբեր ոլորտներում առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերին վերաբերող հարցեր:

Приложим все усилия для ликвидации последствий землетрясения в Гюмри: премьер-министр принял новоизбранного мэра Гюмри
Премьер-министр Никол Пашинян принял новоизбранного мэра Гюмри Вардгеса Самсоняна и вице-мэров Артура Папикяна и Давида Арушаняна.
Премьер-министр приветствовал и поздравил их с избранием: “Я рад, что наши политические силы приняли решение сосредоточиться на решении проблем Гюмри. Нужно отметить, что происходящие в Гюмри за последние годы изменения стали проявляться и, конечно, не стоит и говорить, что это очень важный для правительства вопрос.
Надеюсь, что эта модель, которая сейчас апробируется в Гюмри, в конце концов докажет свою эффективность, потому что важно показать, что выборы выборами, но после выборов мы формируем общую повестку на основе наших предвыборных программ и концентрируемся на реализацию этой повестки дня. Конечно, от этого выиграют только наши соотечественники в Гюмри, Ширакской области и в Республике Армения в целом. Можете констатировать, что у вас есть поддержка правительства, и там, где дело дойдет до поддержки правительства, конечно, мы приложим все усилия, чтобы окончательно ликвидировать последствия катастрофического землетрясения в Гюмри. Еще раз поздравляю и приветствую вас”.
Новоизбранный мэр Гюмри поблагодарил премьер-министра за прием и отметил, что они сделают все для решения связанных с Гюмри проблем. “У нас много программ, связанных с ЕБРР, субвенциями, а также заводами. Мы можем предоставить соответствующие земли, а также строения, в результате чего будут созданы новые рабочие места”, - сказал Вардгес Самсонян.
Мэр добавил, что на освещение в рамках программы ЕБРР предусмотрено 6 млн долларов. В ходе сегодняшнего совещания были обсуждены возможности направления этих средств на общее благоустройство, асфальтирование и освещение 58-го квартала Гюмри. “Есть также свободные от субвенционных программ средства, которые мы постараемся тоже направить на работы по строительству улиц”, — отметил мэр.
Вице-мэр Давид Арушанян, в свою очередь, отметил, что в мэрии Гюмри начнутся реформы по планированию работ и автоматизации. “Сегодня у нас состоялась встреча в мэрии Еревана. Опыт Еревана для нас очень важен”, - сказал вице-мэр, добавив, что это сотрудничество проходит успешно.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с запланированными в Гюмри программами в различных сферах.