Ադրբեջանը խախտել է 2020թ․նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը․ Միրզոյանը՝ Կիպրոսի ԱԳ նախարարին
Օգոստոսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«ՀՀ ԱԳ նախարարն իր կիպրացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ահագնացող հումանիտար ճգնաժամի մանրամասները և տեղում բնակչության համար ստեղծված ծանրագույն պայմանները: Նախարար Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, խախտելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ի որոշումը, ոչ միայն քայլեր չի ձեռնարկում Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման ուղղությամբ, այլև ապրիլին տեղադրած ապօրինի անցակետի միջոցով խաթարում է նույնիսկ Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության կողմից առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց տեղափոխումը:
Արարատ Միրզոյանը, բարձր գնահատելով մինչ օրս միջազգային գործընկերների, այդ թվում նաև՝ Կիպրոսի կողմից արված հասցեական ուղերձները, կարևորել է տարբեր հարթակներում ջանքերի համադրման և Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերացման հրատապությունը: Կիպրոսի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է այս հարցում իր երկրի մոտեցումը։ Երկուստեք ընդգծվել է Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի որոշումների իրականացման անհրաժեշտությունը»։

Телефонный разговор министров иностранных дел Армении и Кипра
11 августа министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Кипра Константиносом Комбосом.
Министр иностранных дел Армении проинформировал своего коллегу о подробностях гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, возникшем вследствие незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, а также о тяжелых условиях для местного населения. Министр Мирзоян отметил, что нарушая трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 г. и решение Международного суда ООН от 22 февраля, Азербайджан не только не предпринимает шагов по прекращению блокирования Лачинского коридора, но и препятствует транспортировке в сопровождении МККК людей с серьезными проблемами со здоровьем посредством незаконно установленного в апреле КПП.
Высоко оценив заявления международных партнеров, в том числе Кипра, сделанные по сей день, Арарат Мирзоян подчеркнул крайнюю необходимость концентрации усилий на различных площадках, включая ЕС, а также безотлагательность прекращения блокирования Лачинского коридора. Министр иностранных дел Кипра подтвердил позицию своей страны по этому вопросу. Обоюдно была подчеркнута необходимость выполнения решений Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля.