Ադրբեջանն առաջիկա շաբաթների ընթացքում կարող է ներխուժել Հայաստան. Բլինկեն
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախազգուշացրել է օրենսդիրների ընտրյալ խմբին, որ Ադրբեջանը կարող է ծրագրել ներխուժել Հայաստան առաջիկա շաբաթներին, գրում է Politico-ն։
Քննարկումներին ծանոթ պաշտոնյաները Politico-ին ասել են, որ Բլինքենը հոկտեմբերի 3-ին կայացած կոնֆերանսի ժամանակ բարձրացրել է ներխուժման հնարավորության հարցը:
Հեռախոսազրույցը վերաբերել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի սեպտեմբերյան հարձակմանը ԱՄՆ արձագանքի վերաբերյալ պաշտոնյաների հարցերին: Զրույցի ընթացքում Բլինքենն ասել է օրենսդիրներին, որ Պետդեպարտամենտը չի երկարաձգի գործող համաձայնագիրը, որը թույլ է տալիս ԱՄՆ-ին ռազմական օգնություն առաջարկել Ադրբեջանին: Համաձայնագիրը երկարաձգվում էր ամեն տարի՝ սկսած 2002 թվականից, սակայն դրա ժամկետը լրացել է հունիսին։ Նույն կոչում Բլինքենը զգուշացրել է, որ Ադրբեջանը կարող է ներխուժել Հայաստանի հարավային հատված:
Ինչպես ընդգծվում է հրապարակման մեջ, Բաքվի ռազմական ագրեսիայի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից հայերի արտագաղթից հետո Երևանը մտավախություն է հայտնել, որ Ադրբեջանը կարող է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ պլաններ ունենալ:
«Հատկապես մտահոգիչ է Սյունիքի հարավային հատվածը, որն Ադրբեջանը անվանում է Զանգեզուրի միջանցք, իսկ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անվանում է «Արևմտյան Ադրբեջան»:
Ալիևը չի մասնակցել հոկտեմբերի 5-ին Իսպանիայի Գրանադա քաղաքում Բաքվի և Երևանի միջև ծրագրված խաղաղ բանակցություններին։ Ավելի ուշ Ալիևն առաջարկել է Վրաստանը որպես Հայաստանի հետ բանակցություններ ընդունող երկիր։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ հոկտեմբերի 3-ին կայացած հեռախոսազրույցի ժամանակ Բլինքենը հույս է հայտնել, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը դեռ կարող է լուծվել արդյունավետ դիվանագիտական ​​բանակցությունների միջոցով։

Блинкен заявил конгрессменам об угрозе вторжения Азербайджана в Армению — СМИ
Государственный секретарь США Энтони Блинкен предупредил избранную группу законодателей о том, что Азербайджан, возможно, планирует вторгнуться в Армению в ближайшие недели, сообщает Politico.
Официальные лица, знакомые с ходом обсуждения, сообщили Politico, что Блинкен говорил о возможности вторжения во время телефонной конференции 3 октября.
Звонок касался вопросов официальных лиц об ответе США на сентябрьское наступление Азербайджана в Нагорном Карабахе. Во время телефонного разговора Блинкен, как сообщается, заявил законодателям, что Госдепартамент не будет продлевать действующее соглашение, которое позволяет США предлагать Азербайджану военную помощь. Соглашение продлевалось каждый год с 2002 года, но срок его действия истек в июне. В том же разговоре Блинкен предупредил, что Азербайджан может вторгнуться в южную часть Армении.
Как подчеркивает издание, после исхода армян из Нагорного Карабаха в результате военной агрессии Баку Ереван выразил опасения, что у Азербайджана могут быть планы на суверенную территорию Армении.
«Особую озабоченность вызывает южный регион Сюник, который Азербайджан называет Зангезурским коридором, а президент Азербайджана Ильхам Алиев называет «Западным Азербайджаном».
Алиев не присутствовал на мирных переговорах, запланированных между Баку и Ереваном на 5 октября в Гранаде, Испания. Позже Алиев предложил Грузию в качестве принимающей страны для переговоров с Арменией.
По словам официальных лиц, во время телефонного разговора 3 октября Блинкен выразил надежду, что конфликт между Арменией и Азербайджаном все еще может быть разрешен путем продуктивных дипломатических переговоров», - отмечает СМИ.