Ադրբեջանի հետ ստորագրված հռչակագրի ֆոնին Հայաստանն ամրապնդում Է Իրանի հետ հարաբերությունները․ Bloomberg
Այս ամիս Հայաստանը և Ադրբեջանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ, ստորագրել են 17 կետից բաղկացած հռչակագիր, որի նպատակն է վերջ դնել երկու հարևանների միջև տասնամյա հակամարտությանը, նշում է Bloomberg-ը։ Հաղորդվում է նաև, որ Իրանի և Հայաստանի ներկայացուցիչները ստորագրել են մի շարք համաձայնագրեր տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում, ինչպես նաև վերանայել են բեռնափոխադրումների սակագները՝ ընդգծելով տնտեսական ինտեգրումը խորացնելու ձգտումը։ Երկու երկրները պայմանավորվել են Արաքս գետի վրա կառուցել երկրորդ կամուրջը և արդիականացնել գոյություն ունեցող սահմանային տերմինալները։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը տարբեր պատերազմներ են մղել, որոնց հետևանքով 1990-ականների սկզբին զոհվել է ավելի քան 30,000 մարդ, իսկ 2020 թվականի 44-օրյա հակամարտության ընթացքում՝ առնվազն 6,000 մարդ։ 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանը կայծակնային ռազմական գործողության արդյունքում լիակատար վերահսկողություն է հաստատել Արցախի նկատմամբ՝ ստիպելով ավելի քան 100,000 հայերի փախչել Հայաստան։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Վաշինգտոնում ստորագրված հռչակագրի տեքստը պայմանագրի իրավական ուժ չունի, այն պարտավորեցնում է երկու կողմերին ճանաչել միմյանց ինքնիշխանությունն ու սահմանները, հրաժարվել ապագա տարածքային պահանջներից և արգելում է երրորդ ուժերի ներկայությունը նրանց ընդհանուր սահմանի երկայնքով։
ԱՄՆ-ի աջակցությամբ բանակցությունների ընթացքում «Զանգեզուրի միջանցքը» վերանվանվել է «Թրամփի երթուղին հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) և պետք է գտնվի դեռևս չընտրված մասնավոր ընկերությունների վերահսկողության ներքո։ Այն կմիացնի Ադրբեջանի հիմնական տարածքը Թուրքիայի հետ սահմանակից Նախիջևանի էքսկլավին՝ անցնելով Հայաստանի հարավով։
Չնայած Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը, ընդհանուր առմամբ, ողջունել է Վաշինգտոնի համաձայնագիրը, այաթոլլա Ալի Խամենեիի գերագույն առաջնորդի օգնականը դատապարտել է առաջարկվող տարանցիկ երթուղին, որովհետև զարգացման բացառիկ իրավունքները պետք է ստանա ԱՄՆ-ը։
Իրանի նախագահը Երևան կատարած այցի ընթացքում ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ տարածաշրջանում առաջնորդությունը պետք է պատկանի կովկասյան պետություններին և որ տարածաշրջանային խնդիրները արտաքին ուժերին հանձնելը միայն կբարդացնի իրավիճակը։
Թեհրանը դեմ է եղել այս երթուղուն նույնիսկ այն ժամանակ, երբ բանակցությունները վարվել են Ռուսաստանի միջնորդությամբ։
Ռուսաստանը զգուշությամբ է ողջունել Թրամփի միջնորդությամբ տրանսպորտային հաղորդակցության վերաբերյալ համաձայնագիրը՝ Հայաստանին հիշեցնելով Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում իր պարտավորությունների մասին։ Ներկայումս ռուս սահմանապահները հայկական զորքերի հետ համատեղ հսկում են հայ-իրանական սահմանը։

Bloomberg: На фоне подписанной с Азербайджаном декларации Армения укрепляет отношения с Ираном
В этом месяце Армения и Азербайджан при посредничестве президента США Дональда Трампа подписали декларацию из 17 пунктов, целью которой является положить конец десятилетнему конфликту между двумя соседями, отмечает Bloomberg.  Также сообщается, что представители Ирана и Армении подписали ряд соглашений в сфере транспорта и логистики, а также пересмотрели тарифы на грузоперевозки, подчеркнув стремление к углублению экономической интеграции. Две страны договорились построить второй мост через реку Аракс и модернизировать существующие пограничные терминалы.
Армения и Азербайджан вели войны, в результате которых в начале 1990-х годов погибло более 30 000 человек, а во время 44-дневного конфликта в 2020 году — не менее 6 000 человек. В сентябре 2023 года Азербайджан в результате молниеносной военной операции установил полный контроль над Арцахом, вынудив более 100 000 армян бежать в Армению.
Несмотря на то, что текст декларации, подписанной в Вашингтоне, не имеет юридической силы договора, он обязывает обе стороны признавать суверенитет и границы друг друга, отказаться от будущих территориальных претензий и запрещает присутствие третьих сил вдоль их общей границы.
В ходе переговоров при поддержке США «Зангезурский коридор» был переименован в «Маршрут Трампа ради международного мира и процветания» (TRIPP) и должен находиться под контролем ещё не выбранных частных компаний. Он соединит основную территорию Азербайджана с эксклавом Нахичевань, граничащим с Турцией, проходя через юг Армении.
Хотя МИД Ирана в целом приветствовал соглашение в Вашингтоне, помощник верховного лидера аятоллы Али Хаменеи осудил предлагаемый транзитный маршрут, на который США получат исключительные права развития.
Президент Ирана во время визита в Ереван ещё раз подчеркнул, что лидерство в регионе должно принадлежать кавказским государствам и что передача региональных проблем внешним силам лишь усложнит ситуацию.
Тегеран выступал против этого маршрута ещё и в те времена, когда переговоры велись при посредничестве России.
Россия с осторожностью приветствовала организованное при посредничестве Трампа соглашение о транспортном сообщении, напомнив Армении о её обязательствах в рамках Евразийского экономического союза. В настоящее время российские пограничники совместно с армянскими войсками охраняют ирано-армянскую границу.