Ադրբեջանական բռնապետության մոտ բացակայում է հավատը ԵԽ-ի որոշ հիմնարար արժեքների նկատմամբ. ԵԽԽՎ-ում Շվեդիայի պատվիրակության նախագահ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Շվեդիայի պատվիրակության նախագահ, Շվեդիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի անդամ Մարկուս Վիխելը հպարտ է, որ իր ղեկավարած պատվիրակության բոլոր անդամները կողմ են քվեարկել ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշմանը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատգամավորը նման տեսակետ հայտնեց՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի այն հայտարարությանը, թե ԵԽԽՎ այն անդամները, որոնք կողմ են քվեարկել կառույցում ադրբեջանական պատվիրակության լիազորությունները չվավերացնելու որոշմանը, Ադրբեջանում կդիտարկվեն որպես անցանկալի անձ (persona non grata)։
Մարկուս Վիխելը հայտնեց, որ ինքը ևս իր հինգ գործընկերների հետ միասին հայտնվել է Ադրբեջանում անցանկալի հայտարարված անձանց ցուցակում (Բեատրիս Տիմգրեն, Գուստաֆ Գյոտբերգ, Քրիստոֆեր Լինդբերգ, Ազադեհ Ռոհան և Ադնան Դիբրանի):
«Մեր ամբողջ պատվիրակությունը նույն կերպ քվեարկեց, ինչի համար, ես, իհարկե, որպես պատվիրակության նախագահ և′ ուրախ եմ, և′ հպարտ», - շեշտեց նա։
Բնութագրելով Բաքվի ընդունած որոշումը՝ Վիխելը նկատեց, որ դա ցույց է տալիս, թե ինչու է ադրբեջանական պատվիրակությունը զրկվել ձայնի իրավունքից:
«Ադրբեջանական բռնապետության մոտ բացակայում է հավատը Եվրոպայի խորհրդի որոշ հիմնարար արժեքների նկատմամբ: Ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուր անդամ երկիր պարտավոր է հետևել որոշ հիմնարար սկզբունքների, հատկապես ժողովրդավարության և խոսքի ազատության վերաբերյալ», - ընդգծեց պատգամավորը:
Անդրադառնալով հարցին, թե Ադրբեջանի համար ի՞նչ հետևանքների կարող է  հանգեցնել այդ որոշումը՝ Մարկուս Վիխելը նշեց․
«Ես իսկապես հավատում եմ, որ դա կբարդացնի այլ պատվիրակությունների անդամների կողմից ապագայում նրանց (խմբ․ Ադրբեջանին) աջակցելը, այնպես որ դա պարզապես կդժվարացնի նրանց գործը»:
Շվեդ պատգամավորն ընդգծեց, որ ինքը հայտնի է որպես Հայաստանի երկարամյա աջակից, այդ իսկ պատճառով չի կարծում, թե որևէ մեկը մտածում է, որ Ադրբեջանի կողմից նման որոշումը կփոխի իր տեսակետը։
«Այնուամենայնիվ, կան շատ անդամներ, որոնք, գուցե, չեն հասկացել, թե ինչպես է Ադրբեջանի կառավարությունը վերաբերվում նրանց, ովքեր այլ մոտեցումներ ունեն»,-եզրափակեց ԵԽԽՎ-ում Շվեդիայի պատվիրակության ղեկավար Մարկուս Վիխելը:
Ավելի վաղ Մարկուս Վիխելը նշել էր, որ իրեն չի զարմացրել Cop29-ից առաջ վեց շվեդ պատգամավորների մուտքի արգելք սահմանելու մասին Ադրբեջանի որոշումը:
«Ընդհակառակը, դա միանգամայն սպասելի էր և անխուսափելի։ Ես վաղուց էի քննադատում Ադրբեջանի բռնապետությանն առհասարակ և մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի վրա նրա հարձակումների առնչությամբ։ Ես շատ ուրախ եմ, որ ամբողջ Շվեդիան քվեարկեց այնպես, ինչպես քվեարկեց», - հայտարարել էր նա։

У азербайджанской диктатуры отсутствет вера в некоторые фундаментальные ценности СЕ - председатель шведской делегации в ПАСЕ
Председатель шведской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы, член парламентской группы дружбы Швеция-Армения Маркус Вихель гордится тем, что все члены его делегации проголосовали за решение не ратифицировать полномочия азербайджанской делегации в ПАСЕ.
Об этом депутат сказал в беседе с Арменпресс, касаясь заявления министра иностранных дел Азербайджана о том, что члены ПАСЕ, проголосовавшие за решение не ратифицировать полномочия азербайджанской делегации в структуре будут считаться персонами нон грата (persona non grata) в Азербайджане.
Маркус Вихель сообщил, что он вместе с пятью своими коллегами (Беатрис Тимгрен, Густав Гетберг, Кристофер Линдберг, Азаде Рохан и Аднан Дибрани) фигурирует в списке лиц, объявленных персонами нон грата в Азербайджане.
"Вся наша делегация проголосовала таким же образом, чему, конечно, я, как глава делегации, и рад, и горжусь", - подчеркнул он.
Характеризуя принятое Баку решение, Вихель отметил, что оно показывает, почему азербайджанскую делегацию лишили права голоса.
“У азербайджанской диктатуры отсутствует вера в некоторые фундаментальные ценности Совета Европы. Очевидно, что каждое государство-член обязано следовать некоторым основополагающим принципам, особенно в отношении демократии и свободы слова", - подчеркнул депутат.
Обращаясь к вопросу о том, к каким последствиям может привести это решение для Азербайджана, Маркус Вихель сказал:
“Я действительно верю, что членам других делегаций будет сложно поддерживать их (Азербайджан – ред.) в будущем, поэтому это только усложнит их работу”.
Шведский депутат подчеркнул, что он известен как давний сторонник Армении, поэтому не считает, что кто-то думает, что такое решение Азербайджана изменит его точку зрения.
"Тем не менее, есть много членов, которые, возможно, не поняли, как правительство Азербайджана относится к тем, у кого другие подходы", - заключил глава шведской делегации в ПАСЕ Маркус Вихель.
Ранее Маркус Вихель заявил, что его не удивило решение Азербайджана запретить въезд шести шведским депутатам в преддверии Cop29.
“Напротив, это было вполне ожидаемо и неизбежно. Я уже давно критикую диктатуру Азербайджана в целом и, в частности, в отношении ее нападений на Нагорный Карабах. Я очень рад, что вся Швеция проголосовала именно так", - заявил он.