2021 թ.  խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ընդդիմությունը դիմել ՌԴ-ին օգնության խնդրանքով, սակայն մերժում է ստացել․ Զատուլին
2021 թ. խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ընդդիմությունը դիմել ՌԴ-ին օգնության խնդրանքով, սակայն մերժում է ստացել․ Զատուլին
ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինը հայտարարել է, որ ժամանակին ինքը զգուշացրել է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալու հետևանքների մասին՝ ռուս-հայկական հարաբերությունների տեսանկյունից, բայց իրեն չեն լսել։ «Խոսում է Մոսկվան » ռադիոկայանի եթերում քաղաքական գործիչը մտահոգություն է հայտնել, որ հարաբերությունների վատթարացման վերջին միտումները կարող են կասկածի տակ դնել Գյումրիում ռուսական բազայի առկայությունը, Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին։
«...Երբ ես խոսում էի, զգուշացնում էի, ինձ ասում էին` Դուք կտրվել եք իրականությունից, չէ՞ որ նրան ժողովուրդն է սատարում։ Ասում էին` մենք չենք կարող համագործակցել ընդդիմության հետ, մենք սկզբունքային գիծ ունենք` աշխատում ենք ղեկավարների հետ, աշխատում ենք պաշտոնական իշխանությունների հետ... 2020 թվականին նա ձախողեց ռազմական գործողությունը, կարծում եմ՝ միտումնավոր արեց, քանի որ պետք էր ազատվել Ղարաբաղից»,- ասել է Զատուլինը։
Նա հավելել է` երբ Փաշինյանը որոշեց 2021 թվականին խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններ անցկացնել, ընդդիմությունը դիմեց Ռուսաստանի Դաշնությանը և խնդրեց ինչ-որ կերպ տեսանելիորեն աջակցել իրենց։ Սակայն ռուսական կողմը հրաժարվեց՝ պատճառաբանելով, որ եթե հայկական ընդդիմությունը գա իշխանության, ապա կարող է հրաժարվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից, որը վերջ էր դրել Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական գործողություններին։ Մոսկվայում ենթադրում էին, որ փաստաթղթից հրաժարվելը կարող էր նոր պատերազմ հրահրել, և չէին ցանկանում խառնվել դրա մեջ։
«Մենք ասացինք՝ ի՞նչ եք ասում, ոչ մի դեպքում։ Փաշինյանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին Ղարաբաղում պատերազմը կանգնեցնող պայմանագիրը ստորագրած երեք կողմերից մեկն է։ Եթե նա չլինի, ապա նորից ռազմական գործողություններ կսկսվեն, մենք կներգրավվենք, մեզ կներքաշեն, մենք չենք ուզում, որ մեզ ներքաշեն, մենք մեր գործերն ունենք, այնպես որ ձեռք մի տվեք նրան», - ասել է Զատուլինը:
Քաղաքական գործիչը քննադատել է նաև ՀԱՊԿ-ին, որը ժամանակին չարձագանքեց 2022 թվականի սեպտեմբերյան իրադարձություններին, երբ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ իրականացրեց Հայաստանի դեմ։
«Պետք էր անհապաղ արձագանքել, գոնե կոչ անել, հրապարակային հայտարարել և այլն։ Արձագանքն ուշացավ։ Ու դրանից օգտվեց Փաշինյանը։ Նա շատ խելացի մանիպուլյացիա է անում, նա մանիպուլյատոր է։ Դա միակ բանն է, որ նա կարողանում է անել և անում է։ Ու պետք է ասել, որ բուն Հայաստանում Ռուսաստանի նկատմամբ վստահությունը նվազում է, որովհետև առավոտից երեկո մարդկանց ուղեղները լվանում են համացանցում, հեռուստատեսությամբ և այլն։ Եվ մենք պետք է պայքարենք դրա դեմ»,- ասել է նա։

РФ отказалась сотрудничать с армянской оппозицией: Затулин считает такой подход ошибкой
Депутат Госдумы РФ Константин Затулин заявил, что в свое время предупреждал о последствиях прихода Никола Пашиняна с точки зрения российско-армянских отношений, но его не послушали.
В эфире радиостанции "Говорит Москва" политик выразил опасение, что наблюдаемые в последнее время тенденции к ухудшению отношений в будущем могут поставить под вопрос пребывание российской базы в Гюмри, членство Армении в ОДКБ и ЕАЭС.
"Когда я говорил, предупреждал после прихода Пашиняна к власти, мне отвечали: вы не в ладах с реальностью, его же поддерживает народ, мы же не можем, вообще говоря, с оппозицией сотрудничать, у нас принципиальная линия, мы работаем с главами, работаем с официальной властью… В 2020 году он провалил военные действия, я думаю, нарочно это сделал, потому что надо было избавиться от Карабаха", - сказал Затулин.
По его словам, после того как Пашинян в 2021 году решил провести досрочные парламентские выборы, оппозиция обращалась к РФ и просила как-то ее зримым образом поддержать. Однако российская сторона отказалась, мотивировав это тем, что в случае прихода к власти армянская оппозиция может отказаться от трехстороннего заявления 9 ноября 2020 года, положившей конец боевым действиям в Нагорном Карабахе. Отказ от документа мог спровоцировать новую войну, полагали в Москве, а она сама не хотела бы ввязываться в них.
"Мы сказали, ни в коем случае! Вы что?! Если что-то с Пашиняном случится, он же подписал, один из трех, кто подписал это соглашение о прекращении войны в Карабахе 9 ноября 2020 года. Если его не будет, то там как бы вновь начнутся военные действия, мы будем вовлечены, мы будем втянуты, мы не хотим быть втянутыми, у нас свои дела, поэтому не трогайте его", - объяснил Затулин.
Политик раскритиковал и реакцию Организации Договора о коллективной безопасности на события сентября 2022 года. Затулин считает, что ОДКБ подставилась в сентябре 2022 года, когда Азербайджан начал движение уже вглубь Армении.
"Надо было немедленно отреагировать, по крайней мере, призвать, публично заявить и так далее. У нас началась проволочка с реакцией. И вот этим воспользовался Пашинян. Он очень ловко манипулирует. Он манипулятор. Это – единственное, что он умеет, и он это делает. И надо сказать, что число доверия к России, безусловно, в самой Армении падает из-за того, что с утра до ночи промывают мозги в интернете, по телевидению и так далее. И надо с этим бороться", - убежден он.
В последние месяцы эксперты отмечают последовательное ухудшение армяно-российских отношений. Армения не участвует в учениях ОДКБ, отказалась от квоты заместителя генсека этой организации. 24 октября послу России в Армении Сергею Копыркину в МИД РА вручили ноту протеста в связи с программой "Куклы наследника Тутти. Никол Пашинян: предвестник беды" на Первом канале. В свою очередь 25 октября временный поверенный в делах посольства Армении в РФ был вызван в российский МИД в связи с публикациями в армянских СМИ относительно российского руководства.