ԱՄՆ-ն այլևս զենք և փող չի տրամադրում Ուկրաինային․ Ռուբիոն պատերազմի նոր մոտեցման մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները այլևս գումար չի տրամադրում Ուկրաինային։ Պատերազմին նոր մոտեցմամբ մատակարարումները ֆինանսավորվում են եվրոպական երկրների կողմից, հաղորդում է Fox News-ը։
«Մենք այլևս Ուկրաինային զենք չենք մատակարարում։ Մենք այլևս Ուկրաինային փող չենք տալիս։ Հիմա մենք նրանց զենք ենք վաճառում և եվրոպական երկրները դրա համար վճարում են ՆԱՏՕ-ի միջոցով։ Նրանք օգտագործում են ՆԱՏՕ-ն զենք գնելու և այն Ուկրաինա տեղափոխելու համար», - ասել է Ռուբիոն։
Նա հավելել է, որ սա պատերազմի նկատմամբ մոտեցման ևս մեկ նշանակալի փոփոխություն է՝ ի տարբերություն Բայդենի վարչակազմի օրոք եղածի։
Հիշենք, որ Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ն վերջերս Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելու նոր մեխանիզմ են մեկնարկել՝ Prioritized Ukraine Requirements List (PURL) նախաձեռնության միջոցով։
Նախաձեռնության համաձայն՝ Ուկրաինայի ստացած բոլոր ամերիկյան զենքերի համար վճարելու են եվրոպական երկրները։ Մասնավորապես, վերջերս հայտնի է դարձել, որ Ուկրաինան 500 միլիոն եվրոյի ամերիկյան զենք կստանա։ Մատակարարումները կֆինանսավորի Գերմանիան։ Կա նաև օգնություն այլ երկրներից։
Վերջերս Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ PURL նախաձեռնությունը հավաքել է 1.5 միլիարդ դոլար, որը կծախսվի Ուկրաինայի համար զենք գնելու վրա։

США больше не дают Украине оружие и деньги: Рубио о новом подходе к войне
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Соединенные Штаты больше не дают Украине деньги. В новом подходе к войне, поставки финансируют евройские страны, сообщает Fox News.
«Мы больше не снабжаем Украину оружием. Мы больше не даем Украине денег. Теперь мы продаем ей оружие, а европейские страны платят за него через НАТО. Они используют НАТО для покупки оружия и его переброски в Украину», - заявил Рубио.
Он добавил, что это еще одно существенное изменение в подходе к войне, в отличие от того, который был при администрации Байдена.
Напомним, недавно Соединенные Штаты и НАТО запустили новый механизм предоставления Украине военной помощи через инициативу Prioritized Ukraine Requirements List (PURL).
Согласно инициативе, все американское оружие, которое получит Украина, будут оплачивать страны Европы. В частности, недавно стало известно, что Украина получит американское оружие на 500 млн евро. Поставки профинансирует Германия. Помощь также есть и от других стран.
На днях президент Украины Владимир Зеленский заявил, что через инициативу PURL удалось привлечь 1,5 млрд долларов, которые будут потрачены на закупку оружия для Украины.