«Զանգեզուրի միջանցքը» 30 տարվա ընթացքում 3.6 միլիարդ դոլար կբերի և կփոխի տարածաշրջանի ճակատագիրը․ թուրք նախարար
Զենգեզուրի ապագա միջանցքի ռազմավարական երթուղին, շինարարության ավարտից հետո, կդառնա թյուրքական աշխարհ, թյուրքական հանրապետություններ և Հեռավոր Արևելք տանող ամենակարճ ճանապարհը։ Այս մասին սոցիալական ցանցերում հայտնել է Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն։
«30-ամյա կանխատեսմամբ՝ նախագիծը 147.6 միլիարդ թուրքական լիրայի (3.6 միլիարդ դոլար – խմբ.) շահույթ կապահովի, իսկ բեռնաշրջանառությունը կկազմի 15 միլիոն տոննա։
Մենք դիտարկում ենք Կարս-Իգդիր-Արալըք-Դիլուջու երկաթուղային գիծը ոչ միայն որպես տրանսպորտային գիծ, ​​այլև որպես ռազմավարական ներդրում, որը կփոխի տարածաշրջանի ճակատագիրը։
Այս գիծը կամրապնդի Միջին միջանցքը և մեր երկիրը կդարձնի միջազգային առևտրի ավելի կարևոր հանգույց», - նշել է Ուրալօղլուն։

Турецкий министр: «Зангезурский коридор» за 30 лет принесет $3,6 млрд. и изменит судьбу региона
Стратегический путь в будущее Зенгезурский коридор, после завершения строительства он станет кратчайшим путем в тюркский мир, тюркские республики и на Дальний Восток. Об этом в соцсетях сообщил министр транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу.
«В 30-летнем прогнозе, проект принесет прибыль в размере 147,6 миллиардов турецких лир (3,6 млрд. долларов – ред.), а грузооборот составит 15 миллионов тонн.
Мы рассматриваем железнодорожную линию Карс-Игдыр-Аралык-Дилуджу не только как транспортную линию, но и как стратегическую инвестицию, которая изменит судьбу региона.
Эта линия укрепит Средний коридор и сделает нашу страну еще более важным узлом международной торговли», - отметил Уралоглу.