Զախարովան մեկնաբանել է Եկատերինբուրգում ադրբեջանցիների սպանության մասին Բաքվի հայտարարությունները
ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Եկատերինբուրգում ադրբեջանական սփյուռքի ներկայացուցիչների ձերբակալման և սպանության մասին Բաքվի հայտարարությունները։
Նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել է, որ նախորդ տարիներին կատարված ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական գործերի քննության շրջանակներում Ռուսաստանի իրավապահ մարմինները ձերբակալություններ և խուզարկություններ են իրականացրել կասկածյալների բնակության վայրերում, որոնք Ռուսաստանի քաղաքացիներ են, ծագումով Ադրբեջանից:
«Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԳՆ հրավիրված՝ Ռուսաստանի Դաշնության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը անհրաժեշտ պարզաբանումներ է տվել ադրբեջանական կողմին, հավաստիացրել, որ իրավիճակը գտնվում է իրավապահ մարմինների վերահսկողության ներքո: Հիշյալ քրեական գործերով քննչական գործողությունները շարունակվում են: Ավելի մանրամասն տեղեկատվությամբ հանդես կգա ՌԴ Քննչական կոմիտեն»,- նշել է Զախարովան։
Ռուսաստանի Դաշնության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վոլոկովը, որը հունիսի 28-ին հրավիրվել էր Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն, անհրաժեշտ բացատրություններ է տվել ադրբեջանական կողմին և վստահեցրել, որ իրավիճակը գտնվում է իրավապահ մարմինների վերահսկողության տակ։
Վերը նշված քրեական գործերի վերաբերյալ քննչական գործողությունները շարունակվում են։ Ավելի մանրամասն տեղեկություններ կհրապարակվեն, երբ դրանք հասանելի դառնան Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեի միջոցով։

Захарова ответила на заявления МИД Азербайджан
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала заявления МИД Азербайджан. Об этом сообщает МИД РФ.
Вопрос: Как Вы могли бы прокомментировать заявление МИД Азербайджанской Республики относительно задержания в Екатеринбурге членов азербайджанской диаспоры?
Ответ: Данную ситуацию уже прокомментировало Следственное Управление Следственного комитета Российской Федерации по Свердловской области. В рамках расследования уголовных дел по факту совершенных в предыдущие годы тяжких преступлений российскими правоохранительными органами были проведены задержания и обыски по местам проживания подозреваемых, которые являются гражданами России, выходцами из Азербайджана.
Приглашенный 28 июня в МИД Азербайджана Временный поверенный в делах Российской Федерации Волоковых дал необходимые разъяснения азербайджанской стороне, заверил, что ситуация находится под контролем правоохранительных органов.
Следственные действия по упомянутым уголовным делам продолжаются. Более детальная информация по мере поступления будет обнародована по линии Следственного комитета Российской Федерации.