Վուչիչը Կարմիր հրապարակում հայտարարել է, որ անտարբեր է Մոսկվա իր ժամանման վերաբերյալ տարբեր երկրների արձագանքի նկատմամբ
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը մայիսի 7-ի երեկոյան թռավ Մոսկվա և այցելեց Կարմիր հրապարակ։ Վուչիչը ելույթը ձայնագրեց Կրեմլի պատերի մոտ։ Սերբիայի առաջնորդը նշել է, որ իրեն չի հետաքրքրում այլ երկրների արձագանքը Ռուսաստան իր այցին։
Նրա խոսքով՝ ինքը գիտի, որ անկախ նրանից, թե ինչ է անում, միշտ ինքը կլինի տուժողը, քանի որ միշտ կլինեն մարդիկ, որոնք կասեն, որ Սերբիան այժմ հրաժարվել է եվրոպամետ ուղուց։ Ալեքսանդր Վուչիչը շեշտել է, որ ինքը չի ընտրվում Լատվիայում, Էստոնիայում, Լիտվայում կամ որևէ այլ երկրում։
Սերբիայի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ հանրապետությունը կմնա եվրոպական ուղու վրա։ «Եթե նրանք ուզում են մեկին պատժել, թող ինձ պատժեն», - եզրափակել է Վուչիչը։
Սերբիայի նախագահը խոսել է առաջիկա օրերի իր ծրագրերի մասին. նա կհանդիպի Պատրիարք Կիրիլի հետ և նրան կհանձնի շքանշան, հինգշաբթի՝ մայիսի 8-ին, նա կհանդիպի Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի, մայիսի 9-ին՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ցզինպինի հետ, ինչպես նաև բանակցություններ կվարի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Վուչիչը Մոսկվա է ժամանել մայիսի 7-ին։ Բաքվում նրա ինքնաթիռը արտակարգ վայրէջք է կատարել Ռուսաստանի երկնքում անօդաչու սպառնալիքի պատճառով։ Լիտվան և Լատվիան փակել են իրենց օդային տարածքը Սերբիայի նախագահի ինքնաթիռի համար։

Вучич на Красной площади заявил, что ему безразлична реакция разных стран на его приезд в Москву
Президент Сербии Александар Вучич прилетел в Москву и вечером 7 мая посетил Красную площадь. Вучич записал обращение у стен Кремля. Сербский лидер заявил, что ему безразлична реакция других стран на его приезд в Россию.
По его словам, он знает, что бы ни делал, всегда будет крайним, поскольку всегда найдутся те, кто скажет, что Сербия теперь оставила проевропейский путь.Александр Вучич подчеркнул, что его не выбирают ни в Латвии, ни в Эстонии, ни в Литве, ни в какой -то другой стране.
Президент Сербии выразил уверенность в том, что республика останется на европейском пути. «Если они захотят кого-то наказывать, пусть наказывают меня», — заключил Вучич.
Президент  Сербии рассказал о планах на ближайшие дни: он встретится с патриархом Кириллом и вручит ему орден, в четверг, 8 мая, проведет встречу с президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым, 9 мая - с председателем КНР Си Цзиньпином, и у него пройдут переговоры с президентом РФ Владимиром Путиным.Вучич прилетел в Москву 7 мая. В Баку его самолет совершал вынужденную посадку из-за беспилотной опасности в российском небе.Литва и Латвия закрыли свое воздушное пространство для самолета президента Сербии.