ՎՏԲ-ի նախկին թոփ-մենեջեր Տեր-Ավանեսովի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել
ՎՏԲ-ի նախկին թոփ-մենեջեր Ալեքսանդր Տեր-Ավանեսովը, ով ձերբակալվել է հեռակա կարգով, հայտարարվել է միջազգային հետախուզման մեջ՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից պետական պայմանագրերով շինարարության ժամանակ իրականացված հափշտակության քրեական գործի շրջանակներում: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են իրավապահ մարմինները:
«Միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Վադիմ Վիգուլյարնիի և այլ մեղադրյալների քրեական գործից առանձնացված նյութերի շրջանակներում»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը:
Նրա խոսքով՝ Տեր-Ավանեսովին հեռակա կարգով մեղադրանք է առաջադրվել ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հանցագործության համար (առանձնապես խոշոր չափերի խարդախություն): Նրան սպառնում է մինչև 10 տարվա ազատազրկում:
Մոսկվայի Մեշչանսկի դատարանը սանկցավորել է ՎՏԲ բանկի նախկին ավագ փոխնախագահ, Կոստրոմայի մարզի նախկին սենատոր Ալեքսանդր Տեր-Ավանեսովի հեռակա կալանավորումը, ով ավելի վաղ հայտարարվել էր դաշնային հետախուզման մեջ:
«Տեխինվեստ» ընկերության նախկին համասեփականատեր Տեր-Ավանեսովն անցյալ տարի ճանաչվել էր սնանկ. արբիտրաժային դատարանում նրա դեմ ներկայացված են հայցային պահանջներ՝ գրեթե 2 միլիարդ ռուբլի գումարի չափով:

ТАСС: экс-топ-менеджера ВТБ Тер-Аванесова объявили в международный розыск
Бывший топ-менеджер ВТБ Александр Тер-Аванесов, арестованный заочно, объявлен в международный розыск в рамках расследования уголовного дела о хищении у Минобороны РФ при строительстве по госконтрактам, сообщили ТАСС в правоохранительных органах.
"Объявлен в международный розыск в рамках выделенных материалов из уголовного дела Вадима Выгулярного и других фигурантов", - сказал собеседник агентства.
По его словам, Тер-Аванесову заочно предъявлено обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч. 4 ст. 159 УК РФ (мошенничество в особо крупном размере). Ему грозит до 10 лет лишения свободы.
Мещанский суд Москвы санкционировал заочный арест бывшего старшего вице-президента банка ВТБ, экс-сенатора от Костромской области Александра Тер-Аванесова, который ранее был объявлен в федеральный розыск. Экс-совладелец компании "Техинвест" Тер-Аванесов в прошлом году был признан банкротом, в арбитраже к нему заявлены исковые требования на сумму почти 2 млрд рублей.