Վրաստանը որոշել է ԵՄ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել
Վրաստանի իշխանությունները որոշում են կայացրել հայտ ներկայացնել Եվրամիությունում թեկնածու երկրի կարգավիճակ ստանալու համար: Այս մասին հայտնում է DW-ն ՝ վկայակոչելով «Վրացական երազանք» կուսակցության ղեկավար Իրակլի Կոբախիձեին։
«Վրաստանի կառավարությունն արդեն պատրաստում է այդ հայտը, որը Վրաստանի ղեկավարության անունից պաշտոնապես կփոխանցվի Եվրամիության կառույցներին վաղը Բրյուսելում: Կոչ ենք անում եվրակառույցներին արտակարգ ռեժիմով դիտարկել մեր հայտը և Վրաստանին տրամադրել այդ կարգավիճակը", - Ասել է Կոբախիձեն:
Նրա խոսքով, հայտը ներկայացվում է «ելնելով քաղաքական համատեքստից եւ նոր իրողություններից», գրում է Korrespondent-ը։
Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ևս պաշտպանել է երկրի շուտափույթ անդամակցությունը Եվրամիությանը:
«ԵՄ - ն պետք է մեր երկար սպասումներին պատասխանելու միջոց գտնի։ Մեզ այնպիսի զգացողություն տալ, որ մենք նրա ընտանիքի մի մասն ենք։ Մենք դրան սպասում ենք այնքան ժամանակ, որքան Ուկրաինան։ Մենք նույն ճանապարհին ենք, մեզ պետք է հաշվի առնել։ Մեր մասին չպետք է մոռանալ», - նշել է Վրաստանի նախագահը ։

Грузия решила подать заявку на вступление в ЕС
Власти Грузии приняли решение подать заявку на получение статуса страны-кандидата в Евросоюз. Об этом в среду, 2 марта, сообщает DW со ссылкой на главу партии "Грузинская мечта" Ираклия Кобахидзе.
"Правительство Грузии уже готовит эту заявку, которая официально будет передана структурам Евросоюза от имени грузинского руководства завтра в Брюсселе. Призываем евроструктуры в чрезвычайном режиме рассмотреть нашу заявку и предоставить Грузии этот статус", - сказал Кобахидзе.
По его словам, заявка подается "исходя из политического контекста и новых реалий".
Президент Грузии Саломе Зурабишвили также поддержала скорейшее вступление страны в Европейский Союз.
"ЕС должен найти способ ответить на наши долгие ожидания. Дать нам ощущение того, что мы являемся частью его семьи", - сказала она.
"Мы ждем этого так же долго, как и Украина. Мы на одном и том же пути, нас нужно учитывать. О нас не надо забывать", - отметил грузинский президент, пишет  Korrespondent.