Իր նախագահության վերջին ժամերին Թրամփը հուշագիր է ստորագրել, որը երաշխավորում է Անկարայի օրինական իրավունքները տարածաշրջանի ազգային փոքրամասնությունների կրոնական-մշակութային ժառանգության նկատմամբ. ANCA
«Իր պաշտոնավարման վերջին ժամերին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ապակառուցողական հուշագիր է ստորագրել Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ, որը երաշխավորում է Անկարայի օրինական իրավունքները տարածաշրջանի ազգային փոքրամասնությունների կրոնական - մշակութային ժառանգության նկատմամբ», - հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Փաստաթղթում նշվում է, որ այդ քայլով ԱՄՆ-ն ցուցադրում է իր հարգանքը «Թուրքիայի հնագույն կրոնա-էթնիկական-մշակութային ժառանգության նկատմամբ»:
«Այդ անթույլատրելի քայլին խիստ ընդդիմացել է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը, Ամերիկայի հունական խորհուրդը եւ քրիստոնեական IDC կազմակերպությունը» - ասված է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդագրության մեջ:
Ստորև ներկայացվում է Պետքարտուղարության կրթության և մշակույթի դեպարտամենտի էլեկտրոնային հասցեն, որով ցանկացողները կարող են ներկայացնել իրենց վրդովմունքը տվյալ որոշման վերաբերյալ - [email protected]:

В последние часы своего президентства Трамп подписал меморандум гарантирующий легальные права Анкары на религиозно-культурное наследие нацменьшинств региона: АНКА
«В последние часы своего пребывания на посту президент Доналд Трамп подписал деструктивный меморандум между Турцией и США, гарантирующий легальные права Анкары на религиозно-культурное наследие национальных меньшинств региона»,- сообщает Армянский национальный комитет Америки.
В документе отмечается, что этим шагом США демонстрируют свое уважение к «древнему религиозно-этническо-культурному наследию Турции».
«Этому недопустимому шагу сильно противилась АНКА, Греческий совет Америки и христианская организация IDC»,- говорится в сообщении АНКА.
Ниже прилагается электронный адрес департамента по вопросам образования и культуры Госдепа, по которому желающие могут написать свои претензии относительно данного решения:   [email protected].