Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրվել է Երևան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրավիրվել է Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) հանդիպմանը։ Այս կազմակերպությունը ստեղծվել է եվրոպական երկրների միջև ռազմավարական մերձեցմանը, համագործակցությանը, երկխոսությանը և համակարգմանը նպաստելու համար։ Հանդիպումը տեղի կունենա մայիսի 4-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում։
«Կառուցելով ապագան. միասնություն և դիմակայունություն Եվրոպայում» խորագրով հանդիպումը համանախագահելու են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես նշվում է BBC-ի թուրքական ծառայության նյութում, հանդիպումը կազմակերպվում է խորը աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, և դրա հիմնական թեմաներն են լինելու ժողովրդավարական դիմակայունության բարձրացումը, կապերի ամրապնդումը, ինչպես նաև տնտեսական և էներգետիկ անվտանգության հզորացումը։
Ընդգծվում է, որ Թուրքիան մասնակցել է առաջին գագաթնաժողովին, որը տեղի է ունեցել 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում (Չեխիա)։ Էրդողանը նաև մասնակցել է 2024 թվականի նոյեմբերի 7-ին Բուդապեշտում (Հունգարիա) և 2025 թվականի մայիսի 16-ին Տիրանայում (Ալբանիա) կայացած հանդիպումներին։ Նշվում է, որ նրան հրավիրել են նաև 2023 թվականին Իսպանիայում և Մոլդովայում, 2024 թվականին Մեծ Բրիտանիայում և 2025 թվականին Դանիայում կայացած հանդիպումներին, սակայն նա դրանց չի մասնակցել։
Թուրքիայի կողմից դեռևս պաշտոնական հայտարարություն չի եղել այն մասին, թե արդյոք Էրդողանը կմասնակցի երևանյան հանդիպմանը։ «Դեռ վաղ է ասել՝ կմասնակցի՞ արդյոք Էրդողանը։ Մասնակիցների ցանկը դեռ վերջնականապես որոշված չէ։ Նրա մասնակցությունը կհստակեցվի առաջիկա օրերին», — հայտարարել է ԵՄ ներկայացուցիչը։
Ընդգծվում է, որ եթե Էրդողանը չմասնակցի երևանյան գագաթնաժողովին, ապա Թուրքիան դրան ներկայացված չի լինի, քանի որ կանոնների համաձայն՝ մասնակցել կարող են միայն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները։ Նախարարների կամ ավելի ցածր մակարդակով ներկայացվածությունը չի թույլատրվում։
BBC-ն շեշտում է, որ այս հանդիպումն ուշագրավ է նրանով, որ անցկացվում է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի ֆոնին։ Եվրամիությունը, որն աջակցում է երկու երկրների միջև հարաբերությունների լիակատար կարգավորմանը, գտնում է, որ «հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացի կայուն ընթացքն արտացոլում է տարածաշրջանում արմատավորվող ավելի լայն դրական դինամիկան»։ Ըստ ԵՄ-ի՝ այս դինամիկան կենսական նշանակություն ունի երկարատև խաղաղության և կայունության համար։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган приглашен в Ереван
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган приглашён на встречу Европейского политического сообщества (ЕПС) — организации, созданной для содействия стратегическому сближению, сотрудничеству, диалогу и координации между европейскими странами. Встреча состоится 4 мая в столице Армении Ереване.
Встречу под названием «Строительство будущего: единство и устойчивость в Европе» будут сопредседательствовать председатель Европейского совета Антониу Кошта и премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Как отмечается в материале турецкой службы BBC, встреча организуется в период глубоких геополитических изменений, и её основными темами станут повышение демократической устойчивости, укрепление связей, а также усиление экономической и энергетической безопасности.
Подчёркивается, что Турция участвовала в первом саммите, который прошёл в Праге (Чехия) 6 октября 2022 года. Эрдоган также принимал участие во встречах, состоявшихся 7 ноября 2024 года в Будапеште (Венгрия) и 16 мая 2025 года в Тиране (Албания). Однако, несмотря на приглашения на встречи в 2023 году в Испании и Молдове, в 2024 году в Великобритании и в 2025 году в Дании, он в них не участвовал.
Официального заявления Турции о том, примет ли Эрдоган участие во встрече в Ереване, пока не было. «Пока рано говорить, примет ли Эрдоган участие. Список участников ещё окончательно не определён. Его участие прояснится в ближайшие дни», — заявил представитель ЕС.
Если Эрдоган не примет участия в ереванском саммите, Турция не будет представлена, поскольку, согласно правилам, участвовать могут только главы государств и правительств. Представительство на уровне министров или ниже не допускается.
BBC подчёркивает, что эта встреча примечательна тем, что проходит на фоне шагов по нормализации отношений между Турцией и Арменией. ЕС, поддерживающий полную нормализацию отношений между двумя странами, считает, что «устойчивый ход армяно-турецкого процесса нормализации отражает более широкую позитивную динамику, укореняющуюся в регионе». По мнению ЕС, эта динамика имеет жизненно важное значение для долгосрочного мира и стабильности.