Թուրքիայի իշխանություններն արգելել են մայիսմեկյան ցույցերը Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում
Թուրքիայի իշխանություններն արգելել են մայիսմեկյան ցույցերը Ստամբուլում կենտրոնական Թաքսիմ հրապարակում։ Այս մասին հայտարարել է հանրապետության ՆԳՆ ղեկավար Ալի Էրլիքայան։
«Մինչ օրս երկրի 55 մարզերում աշխատանքի և համերաշխության տոնի առթիվ 103 ակցիա անցկացնելու դիմում է ներկայացվել, բոլորը բավարարվել են։ Բացառությունը վերաբերում է Ստամբուլին, որը 2023 թվականին ընդունել է 17,5 միլիոն զբոսաշրջիկ, քաղաք, որը հանդիսանում է մեր երկրի կրթության, մշակույթի, արվեստի, առևտրի և արդյունաբերության կենտրոնը»,- լրագրողներին ասել է նախարարը։
«Մի շարք արհմիություններ դիմել են Թաքսիմ հրապարակում զանգվածային ակցիաներ անցկացնելու համար։ Նրանց տեղեկացվել է, որ Թաքսիմը մայիսի 1-ին հանրահավաքներ և երթեր անցկացնելու համար նախատեսված վայրերի և երթուղիների թվում չէ»,- նշել է Էրլիքայան։ Նա հավելել է, որ ահաբեկչական կազմակերպությունները «վերջին շաբաթվա ընթացքում սոցիալական ցանցերում կոչ են անում մասնակցել Թաքսիմի ցույցերին»։
Թուրքիայի ՆԳՆ ղեկավարը հայտնել է, որ մայիսի 1-ին արհմիությունների ներկայացուցիչները կարող են ծաղիկներ դնել Հանրապետության հուշարձանին, որը կանգնեցվել է Թաքսիմում՝ ի հիշատակ 1923 թ. լրատվամիջոցներ. Հրապարակում և հարակից տարածքում այլ միջոցառումներն արգելված են։
Նախարարի խոսքով, Ստամբուլում 40 տեղ է հատկացվել Աշխատանքի և համերաշխության օրվա կապակցությամբ միջոցառումների համար։ Քաղաքում անվտանգությունը կապահովեն ավելի քան 42 հազար ոստիկան։

Власти Турции запретили первомайскую манифестацию на стамбульской площади Таксим
Власти Турции запретили проведение первомайской манифестации в Стамбуле на центральной площади Таксим. Об этом сообщил глава МВД республики Али Ерликая.
«К настоящему времени поданы заявки на проведение по случаю Дня труда и солидарности 103 акций в 55 провинциях страны, все они удовлетворены. Исключение касается Стамбула, который в 2023 году принял 17,5 млн туристов, города, являющегося центром образования, культуры, искусства, торговли и промышленности нашей страны», - сказал министр журналистам. «Ряд профсоюзов обратились с заявкой на проведение массовых акций на площади Таксим. Им было сообщено, что Таксим не входит в число мест и маршрутов, которые 1 мая определены для проведения митингов и шествий», - отметил Ерликая. Он добавил, что террористические организации «на протяжении последней недели призывают в соцсетях принять участие в манифестации на Таксиме».
Глава МВД Турции сообщил, что представители профсоюзов 1 мая могут возложить цветы к монументу Республики, который был воздвигнут на Таксиме в память об образовании в 1923 году Турецкой Республики, и сделать заявление для СМИ. Иные мероприятия на площади и вблизи нее запрещены.
По словам министра, в Стамбуле для проведения мероприятий по случаю в Дня труда и солидарности выделено 40 мест. Обеспечивать безопасность в городе будут свыше 42 тыс. полицейских.