Թրյուդոն կոչ է անում դադարեցնել Գազայի հատվածում կանանց, երեխաների և նորածինների սպանությունները
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է, որ շրջափակված Գազայի հատվածում «կանանց, երեխաների և նորածինների սպանությունները» պետք է դադարեցվեն։
Կանադան ասում է, որ Իսրայելն իրավունք ունի պաշտպանվելու Համասից այն բանից հետո, երբ պաղեստինյան զինյալ խմբավորումը հարձակվել է Իսրայելի հարավի վրա: Սակայն, ինչպես Միացյալ Նահանգները և այլ դաշնակիցներ, նա աճող մտահոգություն է հայտնել ավերված անկլավում զոհերի թվի աճի կապակցությամբ, որտեղ 11,000 մարդ է զոհվել հակամարտության սկսվելուց ի վեր:
«Ես կոչ եմ անում Իսրայելի կառավարությանը ցուցաբերել առավելագույն զսպվածություն։ Մենք վկյություններ ենք լսում բժիշկներից, ընտանիքի անդամներից, փրկվածներից, ծնողներից կորցրած երեխաներից»,- ասաց նա: «Աշխարհը ականատես է լինում կանանց, երեխաների և նորածինների սպանություններին: Սա պետք է դադարեցվի»,- ասաց նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Թրյուդոն նաև ասել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը պետք է դադարեցնի պաղեստինցիներին որպես կենդանի վահան օգտագործել և ազատ արձակի իր բոլոր պատանդներին:
Նա հավելել է, որ Գազայի հատվածից տարհանվել են Կանադայի մոտ 350 քաղաքացիներ, մշտական ​​բնակիչներ և ընտանիքի անդամներ։
Անցյալ շաբաթ Թրյուդոն կոչ է արել զգալի հումանիտար դադար տալ հակամարտությունում, որպեսզի թույլատրվի ազատ արձակել բոլոր պատանդներին և տրամադրել բավարար օգնություն քաղաքացիական կարիքները բավարարելու համար:

Трюдо призвал положить конец убийствам женщин, детей и младенцев в секторе Газа
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что «убийствам женщин, детей и младенцев» в осажденном секторе Газа необходимо положить конец.
Канада утверждает, что Израиль имеет право защищаться от ХАМАС после того, как палестинская группировка боевиков атаковала южный Израиль. Но, как и Соединенные Штаты и другие союзники,  выражает растущую обеспокоенность по поводу растущего числа погибших в разрушенном анклаве, где с начала конфликта погибло 11 000 человек.
«Я призываю правительство Израиля проявить максимальную сдержанность. Мы слышим свидетельства врачей, членов семей, выживших, детей, потерявших родителей», – сказал он. «Мир является свидетелем убийства женщин, детей и младенцев. Это должно прекратиться», - заявил он на пресс-конференции.
Трюдо также заявил, что ХАМАСу необходимо прекратить использовать палестинцев в качестве живого щита и освободить всех своих заложников.
Он добавил, что около 350 канадских граждан, постоянных жителей и членов семей были эвакуированы из сектора Газа.
На прошлой неделе Трюдо призвал к значительной гуманитарной паузе в конфликте, чтобы позволить освободить всех заложников и доставить достаточно помощи для удовлетворения гражданских нужд.