Թրամփը՝ Իրանի հետ իր բանակցությունների նպատակների մասին․ «Միջուկային ծրագրի լիակատար ապամոնտաժում»
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը NBC News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Իրանի հետ գործարքի քննարկման իր նպատակը երկրի «միջուկային ծրագրի լիակատար ապամոնտաժումն» է։
Ընդ որում, նա հայտարարել է, որ պատրաստ է լսել այն փաստարկները, որոնք կողմ են Իրանին թույլ տալ զարգացնել քաղաքացիական միջուկային էներգետիկա՝ միաժամանակ դադարեցնելով միջուկային զենքի ստեղծման ծրագիրը։
«Կարծում եմ՝ պատրաստ կլինեի լսել դա, հասկանո՞ւմ եք,- ասել է Թրամփը։- Դա կոչվում է «Քաղաքացիական էներգետիկա»։ Բայց, գիտեք, քաղաքացիական էներգետիկան հաճախ հանգեցնում է ռազմական պատերազմների։ Եվ մենք չենք ուզում, որ նրանք միջուկային զենք ունենան։ Սա շատ պարզ գործարք է»։
2017 թվականին Թրամփը հրաժարվել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից Իրանի հետ կնքված միջուկային համաձայնագրից, սակայն այժմ նա փորձում է պայմանավորվել նոր համաձայնագրի շուրջ։

Трамп рассказал о целях своих переговоров с Ираном: «Полный демонтаж ядерной программы»
Президент США Дональд Трамп в интервью телеканалу NBC News заявил, что его целью в обсуждении сделки с Ираном является «полный демонтаж ядерной программы» страны.
При этом он заявил, что готов выслушать аргументы в пользу того, чтобы позволить Ирану развивать гражданскую ядерную энергетику и одновременно прекратить программу создания ядерного оружия.
«Я думаю, что был бы готов выслушать это, понимаете? - сказал Трамп. - Это называется «Гражданская энергетика». Но, знаете, гражданская энергетика часто приводит к военным войнам. И мы не хотим, чтобы у них было ядерное оружие. Это очень простая сделка».
В 2017 году Трамп отказался от ядерного соглашения, заключенного президентом США Бараком Обамой с Ираном, но сейчас он пытается договориться о новом соглашении.