Թրամփը հաջորդ շաբաթ Խաղաղության խորհրդի նիստում կներկայացնի Գազայի հատվածի բազմամիլիարդանոց ծրագիրը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հաջորդ շաբաթ Խաղաղության խորհրդի առաջին պաշտոնական նիստում կհայտարարի Գազայի հատվածի վերականգնման բազմամիլիարդանոց ծրագրի մասին, հաղորդում է Associated Press-ը՝ հղում անելով տեղեկացված աղբյուրներին։
Այս աղբյուրների համաձայն, Թրամփի վարչակազմը ակնկալում է, որ փետրվարի 19-ին նախատեսված Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին կմասնակցեն առնվազն 20 երկրների պատվիրակություններ։
Պատերազմից ավերված Գազայի հատվածի վերականգնման համար նախատեսվում է հատկացնել մի քանի միլիարդ դոլար, ինչպես նաև հազարավոր զինվորներ միջազգային կայունացման ուժերի համար՝ տարածքի անվտանգությունն ապահովելու համար։
Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտարարել է, որ նա հաջորդ շաբաթ չի վերադառնա Միացյալ Նահանգներ։
Խաղաղության խորհրդի ստեղծումը Թրամփի առաջարկած ծրագրի մի մասն էր՝ Գազայի հատվածում հակամարտությունը դադարեցնելու համար։ Դրա ստեղծման մասին հայտարարվել է 2026 թվականի հունվարին։
Աշխարհի շուրջ 60 առաջնորդներ հրավերներ են ստացել միանալու խորհրդին, որոնցից մի քանիսը հիմնադիր անդամներ են։ Թրամփը դարձել է Խաղաղության խորհրդի առաջին նախագահը։

Трамп представит многомиллиардный план по Газе на заседании Совета мира на следующей неделе
Президент США Дональд Трамп объявит о многомиллиардном плане восстановления сектора Газа на первом официальном заседании Совета мира на следующей неделе, сообщает Associated Press со ссылкой на осведомленные источники.
Согласно им, администрация Трампа ожидает, что по меньшей мере делегации из 20 стран примут участие в первом заседании Совета мира, которое состоится 19 февраля.
Ожидается, что будет выделено несколько миллиардов долларов на восстановление разрушенного войной сектора Газа, а также тысячи военнослужащих для международных стабилизационных сил, которые должны обеспечить безопасность территории.
При этом в офисе премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху сообщили, что он не вернется в США на следующей неделе.
Создание Совета мира было частью предложенного Трампом плана по завершению конфликта в секторе Газа. О его формировании объявили в январе 2026 года.
Около 60 лидеров стран по всему миру получили приглашения в Совет, некоторые - в качестве основателей. Первым председателем Совета мира стал Трамп.