Թրամփի վարչակազմը դիմել է Գերագույն դատարան՝ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության չեղարկման վերաբերյալ որոշման խնդրանքով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը ուրբաթ օրը դիմել է Գերագույն դատարան՝ խնդրելով վերջնական որոշում կայացնել այն հարցի վերաբերյալ, որում ասվում է, որ արդյոք Սահմանադրությանը համապատասխանում է նախագահի հրամանը, որը չեղարկում է ծննդյան իրավունքով ավտոմատ քաղաքացիություն տրամադրելու կարգը, հաղորդում է NBC News-ը։
Վաշինգտոնի և Նյու Հեմփշիրի նահանգների գործերով ներկայացված երկու բողոքարկումները, հավանաբար, մեկընդմիշտ կորոշեն, թե արդյոք վիճահարույց առաջարկը կարող է քննարկվել։
Երկար ժամանակ կարծում էին, որ ԱՄՆ տարածքում ծնված յուրաքանչյուր ոք կարող է դառնալ քաղաքացի, բացառությամբ դիվանագետների երեխաների, ինչպես նախատեսված է 14-րդ փոփոխությամբ: Թրամփի վարչակազմի նոր դիրքորոշումն այն է, որ այս երաշխիքը չի տարածվում երկիր օրինական մուտք գործած ժամանակավոր այցելուների կամ երկիր անօրինական մուտք գործած անձանց վրա: Քաղաքացիության լայն իրավունքի համընդհանուր ընդունված մեկնաբանությունը, որը գոյություն է ունեցել ավելի քան մեկ դար, «սխալ տեսակետ» է 14-րդ փոփոխության վերաբերյալ, որը «տարածվել է և հանգեցրել կործանարար հետևանքների», դատական փաստաթղթերում հայտարարել է գլխավոր սոլիսիտոր Դ․ Ջոն Սաուերը։ Գերագույն դատարան ներկայացված նոր բողոքարկումները տարբերվում են այն գործերից, որոնք Գերագույն դատարանն ավելի վաղ այս տարի ընդունել էր ի նպաստ վարչակազմի և որոնք վերաբերում էին միայն տեխնիկական հարցին, թե արդյոք դաշնային դատավորներն իրավասություն ունեն արգելափակելու քաղաքականությունը ողջ երկրում (մինչ դատավարությունը շարունակվում է)։ Ի տարբերություն նախորդ գործերի, վերջին հայտարարությունները շտապ հարցումներ չեն, որոնց վերաբերյալ դատարանը կարող է արագացնել գործողությունները։ Դրանք սովորական բողոքարկումներ են, որոնց քննարկումը դատարանում կարող է տևել ամիսներ, ամենայն հավանականությամբ, այն բանից հետո, երբ այն կհամաձայնի քննել գործերը և այնուհետև բանավոր փաստարկներ լսել։
Սաուերը առաջարկեց, որ դատարանը քննի գործերը իր նոր ժամկետի ընթացքում, որը սկսվում է հոկտեմբերին և ավարտվում հաջորդ տարվա հունիսին։

Администрация Трампа попросила Верховный суд вынести решение по отмене предоставления гражданства по праву рождения
Администрация президента США  Дональда  Трампа в пятницу обратилась в Верховный суд с просьбой окончательно вынести решение о том, является ли указ президента, отменяющий автоматическое гражданство по праву рождения, конституционным, сообщает NBC News.
Две апелляции, поданные по делам в штатах Вашингтон и Нью-Гэмпшир, вероятно, раз и навсегда определят, может ли спорное предложение быть рассмотрено.
Долгое время считалось, что гражданином становится любой, кто родился на территории США, за исключением детей дипломатов, как это предусмотрено в 14-й поправке к Конституции. Новая позиция администрации Трампа заключается в том, что гарантия не распространяется ни на временных посетителей, которые легально въехали в страну, ни на людей, которые въехали в страну нелегально. Общепринятое толкование широкого права на гражданство, которое существовало более века, является «ошибочным взглядом» на 14-ю поправку, которая «стала повсеместной и привела к разрушительным последствиям», заявил генеральный солиситор Д. Джон Сауэр в судебных документах. Новые апелляции в Верховном суде отличаются от дел, которые Верховный суд принял ранее в этом году в пользу администрации, и которые касались лишь технического вопроса о том, имеют ли федеральные судьи полномочия блокировать политику по всей стране, пока продолжается судебный процесс. В отличие от предыдущих дел, последние заявления не являются срочными запросами, по которым суд будет действовать быстро. Это обычные апелляции, на рассмотрение которых у суда могут уйти месяцы, скорее всего, после того, как он согласится рассмотреть дела, а затем заслушает устные аргументы.
Сауэр предложил суду рассмотреть эти дела в течение нового срока его полномочий, который начинается в октябре и заканчивается в июне следующего года.