Թեհրանն արձագանքել է Իրանը ռմբակոծելու մասին Թրամփի սպառնալիքներին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքները՝ բանակցությունների ձախողման դեպքում Իրանը ռմբակոծելու մասին, հակասում են խաղաղության և անվտանգության բուն էությանը։ Եթե Վաշինգտոնն այդ ուղին ընտրի, ապա կհանդիպի հետևանքների։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային։
«Պետության ղեկավարի կողմից Իրանը ռմբակոծելու մասին բացահայտ սպառնալիքն ակնհայտորեն հակասում է միջազգային խաղաղության և անվտանգության բուն էությանը: Նման սպառնալիքը կոպտորեն խախտում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունը և խախտում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության երաշխիքների ռեժիմը։ Բռնությունն առաջ է բերում բռնություն, իսկ խաղաղությունը՝ խաղաղությունն: Միացյալ Նահանգները կարող է ընտրել... իր բոլոր հետևանքներով», - գրել է նա X-ի իր էջում:
Մարտի 31-ին Դոնալդ Թրամփն Իրանին սպառնացել է ռմբակոծությամբ և երկրորդային մաքսատուրքերով, եթե Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ համաձայնագիր չկնքի իր միջուկային ծրագրի շուրջ։
Իր հերթին, իրանական Tehran Times-ը հաղորդել է, որ ի պատասխան Թրամփի սպառնալիքների՝ երկրի զինված ուժերը նախապատրաստել են հրթիռներ, որոնք կարող են հարվածել ԱՄՆ-ի հետ կապված դիրքերի։