Թբիլիսիում դարձյալ բողոքի ակցիա է անցկացվել. այրել են ՌԴ-ի դրոշը
Թբիլիսիում ՛՛Օտարերկրյա գործակալների մասին՛՛ օրենքի դեմ բողոքողներն այրել են Ռուսաստանի դրոշը։ Այրման կադրերը ցուցադրել են տեղական հեռուստաալիքները, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
Շաբաթ օրը մի քանի հարյուր մարդ կրկին հավաքվել է Թբիլիսիում խորհրդարանի շենքի առջև՝ բողոք հայտնելու խորհրդարանի կողմից ընդունված ՛՛Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին՛՛ օրենքի դեմ: Ցուցարարները փակել են Ռուսթավելու պողոտան: Ակցիայի մասնակիցներն այրել են Ռուսաստանի դրոշը, ինչպես նաև իշխող ՛՛Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան՛՛ կուսակցության տարբերանշանով դրոշը:
Վրաստանի խորհրդարանը մայիսի 14-ին երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ՛՛Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին՛՛ օրենքը, ինչը ԵՄ-ի կողմից խիստ հայտարարություններ է առաջացրել Եվրամիությանը երկրի ինտեգրման կասեցման սպառնալիքների վերաբերյալ: Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է, որ վետո է դրել օրենքի վրա:
՛՛Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին՛՛ օրինագծի քննարկումը սկսվել էր ապրիլին։ Այս պահից սկսած Վրաստանում բողոքի լայնածավալ ակցիաներ են անցկացվում։ Մի քանի անգամ դրանք վերածվել են ուժայինների հետ բախումների, հատուկջոկատայինները ցուցարարներին ցրելիս կիրառել են պղպեղային գազ և ջրցան մեքենաներ։ Օրենքին դեմ են ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն, ՄԱԿ-ը, ՆԱՏՕ-ն, ԵԱՀԿ-ն և Եվրոպայի Խորհուրդը: Եվրոպական առաջնորդները հայտարարում են, որ օրենքը հակասում է եվրոպական արժեքներին: Վրաստանի իշխող կուսակցության առաջնորդները պնդում են, որ այն ծառայում է միայն արտասահմանից ոչ կառավարական հատվածի եւ ԶԼՄ-ների ֆինանսավորման թափանցիկության ապահովման նպատակներին:

На акции протеста в Тбилиси сожгли российский флаг
Протестующие против закона об иноагентах в Тбилиси сожгли флаг России. Кадры сожжения показали местные телеканалы.
В субботу несколько сотен человек вновь собрались в Тбилиси перед зданием парламента, чтобы выразить протест против принятого парламентом закона "О прозрачности иностранного влияния". Протестующие перекрыли проспект Руставели. Участники акции сожгли флаг России, а также флаг с логотипом правящей партии "Грузинская мечта - Демократическая Грузия".
Парламент Грузии 14 мая принял в третьем чтении закон "О прозрачности иностранного влияния", что спровоцировало резкие заявления со стороны ЕС об угрозах приостановки интеграции страны в Евросоюз. Президент Грузии Саломе Зурабишвили заявила, что наложила вето на закон.
Рассмотрение законопроекта "О прозрачности иностранного влияния" началось в апреле. С этого момента в Грузии проходят масштабные акции протеста. Несколько раз они перерастали в столкновения с силовиками, спецназ применял перцовый газ и водометы при разгоне протестующих. Против закона выступают США, ЕС, ООН, НАТО, ОБСЕ и Совет Европы. Европейские лидеры заявляют, что закон противоречит европейским ценностям. Лидеры правящей партии Грузии утверждают, что он служит лишь целям обеспечения прозрачности финансирования из-за рубежа неправительственного сектора и СМИ.