Tasnim. Իրանը հրաժարվել է բանակցել, քանի դեռ ծովային շրջափակումը պահպանվում է
Իրանը դեռ մտադիր չէ պատվիրակություն ուղարկել ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների. քանի դեռ ծովային շրջափակումը շարունակվում է, բանակցություններ չեն կայանա, հայտնում է Tasnim-ը։
Ըստ իրանական լրատվամիջոցի, բանակցությունների առաջին փուլի ավարտից հետո վերջին օրերին Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև ուղերձների փոխանակումը պակիստանցի միջնորդի միջոցով շարունակվել է։
Ուղերձների այս փոխանակումը բանակցությունների առաջին փուլի ընթացքում սկսված գործընթացի յուրատեսակ շարունակությունն էր. այն նույն գործընթացի, որն ի վերջո հանգեցրեց բանակցությունների ձախողմանը՝ ամերիկացիների չափազանց մեծ հավակնությունների պատճառով։
Այդ բանակցությունների ավարտից հետո պակիստանցի միջնորդը վերջին շրջանում շարունակել է ուղերձների փոխանակումը։ Իրանական թիմն ընդգծել է, որ ոչ մի բանակցություն չի լինի, քանի դեռ Թրամփը չի հայտարարել Իրանի ծովային ապաշրջափակման մասին։
Ավելի վաղ CNN հեռուստաալիքը, վկայակոչելով իրանական աղբյուրները, հայտնել էր, որ Թեհրանի ներկայացուցիչները բանակցությունների համար երեքշաբթի կժամանեն Պակիստան։
Իր հերթին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել էր, որ Պակիստանի մայրաքաղաք Իսլամաբադ կմեկնեն իր հատուկ բանագնացներ Սթիվ Ուիթքոֆն ու Ջարեդ Քուշները։

Tasnim: Иран отказался участвовать в переговорах, пока существует морская блокада
Иран пока не намерен посылать переговорную делегацию на переговоры с США, пока существует морская блокада, переговоры не состоятся, сообщает Tasnim.
По информации иранского СМИ, обмен сообщениями между Ираном и США через пакистанского посредника продолжался в последние дни после окончания первого раунда переговоров.
Этот обмен сообщениями был своего рода продолжением того же процесса во время первого раунда переговоров, то есть тот самый процесс, который в итоге привел к провалу переговоров из-за чрезмерных амбиций американцев.
После окончания этих переговоров пакистанский посредник в течение последнего времени продолжал обмениваться сообщениями. Иранская команда подчеркнула, что никаких переговоров не будет до тех пор, пока трамп не объявит о морской блокаде Ирана.
Ранее телеканал CNN со ссылкой на иранские источники сообщил, что представители Тегерана прибудут в Пакистан на переговоры во вторник.
В свою очередь президент США Дональд Трамп сообщил, что в столицу Пакистана Исламабад направятся его спецпосланники Стив Уиткофф и Джаред Кушнер.